Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об инициативе граждан относительно принятия нормативно-правовых актов и других решений органами власти

Заключение к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1140
Дата рассмотрения: 08.04.2015 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

За дорученням Голови Верховної Ради України від 9 грудня 2014 року Комітет з питань правової політики та правосуддя розглянув на своєму засіданні 8 квітня 2015 року (протокол N 15) проект Закону "Про ініціативу громадян щодо прийняття нормативно-правових актів та інших рішень органами влади" (реєстр. N 1140 від 1 грудня 2014 року), поданий народним депутатом України Сусловою І. М. (далі - Законопроект).

Згідно з Пояснювальною запискою до Законопроекту він розроблений з метою встановлення процедур і правил за якими громадяни отримають право ініціювати розгляд нормативних документів та інших рішень органами державної влади та місцевого самоврядування шляхом створення та підписання петиції.

Розглядаючи Законопроект, Комітет з питань правової політики виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк (стаття 40 Конституції України).

Конституційне та законодавче закріплення права громадян на звернення до органів державної влади у багатьох зарубіжних країнах серед видів (форм) звернень, окрім традиційних заяв, клопотань, скарг тощо застосовує й такий різновид, як петиція. Разом з тим, у практиці конституційного права зарубіжних країн зміст і цільова спрямованість понять "петиція" і "звернення" не збігаються. При цьому, право на народну правотворчу ініціативу, як правило, визначається на конституційному рівні.

Опрос