Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О признании утратившим силу Закона Украины "О всеукраинском референдуме"

Заключение к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1133-1
Дата рассмотрения: 18.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України "Про всеукраїнський референдум" (реєстр. N 1133-1 від 01.12.2014 р.)

Головним науково-експертним управлінням розглянуто поданий проект, метою якого є "недопущення існування Закону України, який суперечить Конституції України" (п. 2 Пояснювальної записки).

У законопроекті пропонується визнати таким, що втратив чинність Закон України "Про всеукраїнський референдум" (далі - Закон). Необхідність такого рішення обґрунтовується у Пояснювальній записці до законопроекту тим, що Закон, на думку авторів законопроекту, встановлює механізм проведення всеукраїнського референдуму, який не відповідає Конституції України; містить багато неконституційних положень; позбавляє громадян конституційного права брати участь у місцевому референдумі; прийнято з порушенням встановленої Конституцією України процедури розгляду та ухвалення; суперечить європейським стандартам організації та проведення референдумів; у разі його застосування може завдати непоправної шкоди конституціоналізму та правовій системі України (п. 1 Пояснювальної записки).

Законопроект зареєстрований як альтернативний до законопроекту N 1133 від 01.12.2014 р. Разом з тим, він побудований на тих же концептуальних засадах, як і основний, і фактично повторює його зміст, що змушує повторити вже висловлені зауваження до основного законопроекту і зазначити наступне:

1. Пряма дія конституційних норм не знижує важливості поточного законодавства, яке приймається для реалізації положень Основного Закону. Актами такого законодавства є, зокрема, й ті, якими врегульовується порядок здійснення народовладдя, зокрема проведення референдуму.

Відповідно до статей 5, 38 та 69 Конституції України референдум є одним з найважливіших способів здійснення влади народом України, єдиним джерелом якої він є. Тому закон, який відповідно до статті 92 Конституції України унормував організацію і порядок проведення всеукраїнського референдуму, створює правові передумови для реалізації народом України вищезгаданих конституційних приписів.

Недосконалість положень вказаного Закону (у тому числі наявність в його тексті певної кількості положень, що не відповідають Конституції України), на наш погляд, не може вважатись підставою для визнання всього цього Закону таким, що втратив чинність, без одночасного прийняття нового Закону з аналогічним предметом регулювання. Адже в разі визнання таким, що втратив чинність Закону, в цілому в системі законодавства України утвориться колосальна прогалина і проведення всеукраїнського референдуму стане взагалі неможливими, що є неприпустимим, оскільки не узгоджується з основами конституційного ладу України та створює ризики узурпації державної влади.

Опрос