Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно внесения проектов законов Украины в Верховную Раду Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 01.12.2014 № 1121
Дата рассмотрения: 10.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо внесення проектів законів України до Верховної Ради України)" (реєстр. N 1121 від 01.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, в якому передбачено внесення змін до ст. ст. 8 та 91 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент). Зміст пропонованих змін полягає в тому, що законопроект, який вноситься народним депутатом (депутатами) парламентської більшості, має подаватися за погодженням з урядом, з відповідним позитивним висновком Кабінету Міністрів України.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Згідно із приписом ч. 1 ст. 93 Конституції України право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України належить Президентові України, народним депутатам України, Кабінету Міністрів України.

Під правом законодавчої ініціативи розуміється, зокрема, й можливість внесення суб'єктами цього права законопроекту, який підлягає обов'язковому розгляду парламентом.

Таким чином Президент України, народні депутати України, Кабінет Міністрів України можуть подавати до Верховної Ради України законопроекти з будь-якого питання, крім тих законопроектів, які відповідно до Конституції України можуть вноситися спеціально визначеними нею суб'єктами права законодавчої ініціативи. Крім того, відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, винятки з конституційних норм встановлюються самою Конституцією України, а не іншими нормативними актами.

Запропонована ж у проекті вимога до депутатів парламентської більшості погоджувати з Урядом свої законопроекти та надавати позитивний висновок Кабінету Міністрів України при реєстрації свого законопроекту ставить реалізацію депутатами свого права законодавчої ініціативи у залежність від волі й рішення іншого суб'єкта і таким чином встановлює не передбачене Конституцією України обмеження права законодавчої ініціативи народних депутатів України.

Звертаємо також увагу, що у справі про Рахункову палату Конституційний Суд України зазначив, що верховенство конституційних норм поширюється на всі сфери державної діяльності, в тому числі і на законотворчий процес; Верховна Рада України, приймаючи закони, не має права допускати невідповідностей щодо будь-яких положень, прямо закріплених в Конституції України, а перерозподіл конституційної компетенції шляхом прийняття закону є можливим тільки шляхом внесення змін до Конституції України.

Опрос