Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно взимания военного сбора)

Заключение к проекту закона Украины от 28.11.2014 № 1115
Дата рассмотрения: 17.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо справляння воєнного збору)"

У законопроекті з метою наповнення Державного бюджету України "для посилення обороноздатності країни та зміцнення військового потенціалу" пропонується запровадити одноразовий воєнний збір, який сплачуватимуть фізичні особи, майновий стан і доходи яких, згідно податкової декларації за 2013 рік, перевищують 500 тис. гривень.

Головне управління, погоджуючись в цілому з нагальною необхідністю "посилення обороноздатності країни та зміцнення військового потенціалу", у той же час щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

1. Проект містить вади техніко-юридичного характеру. Зокрема, в назві проекту та п. 1 нового підрозділу 9-1 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України йдеться про "воєнний збір", у той же час в назві та п. 2 цього ж нового підрозділу 9-1 використовується поняття "військовий збір".

З цього приводу звертаємо увагу на те, що Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" N 1621-VII від 31 липня 2014 року підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України було доповнено новим пунктом 161, яким визначено порядок справляння "військового збору". Зокрема, цей збір, починаючи з серпня 2014 року, сплачують всі фізичні особи у розмірі 1,5 відсотка "з доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри". Отже, якщо в законопроекті все ж таки пропонується запровадити особливий порядок справляння саме "військового збору" для тих громадян, у яких майновий стан і доходи, згідно податкової декларації за 2013 рік, перевищують 500 тис. гривень, то логічно було б внести відповідні зміни до пункту 161 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, а не доповнювати цей розділ новим підрозділом 9-1 "Справляння військового збору". До того ж зауважимо, що розділ XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України вже містить підрозділ 91 "Особливості справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин".

2. У законопроекті пропонується вважати об'єктом оподаткування доходи фізичної особи, які визначені у податковій декларації за 2013 рік. Звертаємо увагу на те, що згідно з вимогами статті 179 розділу IV Податкового кодексу України певна частина фізичних осіб - платників податків не подає річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію). Наприклад, до таких платників податків належать фізичні особи, які отримують доходи виключно від одного податкового агента, незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу (абз. 3 п. 179.2 ст. 179 Податкового кодексу України). У той же час у проекті відсутній порядок визначення об'єкта оподаткування саме для такої категорії платників податку.

3. У законопроекті визначаються диференційовані ставки податку, розмір яких залежить від обсягу отриманого платником податку доходу за 2013 рік. У той же час подані до проекту документи не містять обґрунтувань щодо доцільності встановлення саме запропонованих розмірів ставок податку, що не узгоджується з вимогами ст. 91 Регламенту Верховної Ради України та ст. 27 Бюджетного кодексу України, за якими до проекту слід надати належне фінансово-економічне обґрунтування (включаючи відповідні розрахунки).

Опрос