Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О гражданстве Украины" (относительно автоматического добровольного отказа от гражданства Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 12.12.2014 № 1114-1
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про громадянство України" (щодо акту автоматичної добровільної відмови від громадянства України)" (реєстр. N 1114-1 від 12.12.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, у якому пропонується внесення низки змін до ряду статей Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон). Зокрема, пропонується внести зміни до статей 1, 8, 9 та 10 Закону, якими скорочується з двох років до шести місяців строк надання особою документа про припинення громадянства (підданства) іншої держави (пункти 1 - 4 Розділу I проекту).

Крім того, у пункті 1 частини першої статті 19 Закону (п. 5 розділу I проекту) пропонується встановити, що добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави означає автоматичну відмову від громадянства України з моменту набуття такою особою громадянства іншої держави.

Зазначений законопроект є альтернативним до законопроекту за реєстр. N 1114 від 28.11.2014 р. Враховуючи, що деякі положення цього законопроекту є аналогічними тим, що містяться в законопроекті N 1114 і мають ті ж самі недоліки, Головне управління вважає за необхідне повторити деякі зауваження, висловлені до законопроекту N 1114, і зазначити наступне:

1. Відповідно до актів міжнародного права регулювання питання набуття чи втрати громадянства відносяться до дискреційних повноважень держави і відповідно регулюються державою на її власний розсуд. З огляду на це у міжнародно-правових актах з питань громадянства відсутній чіткий перелік підстав втрати громадянства. В основному у них встановлюються загальні правила у цій сфері та ті умови, які повинні бути дотримані всіма державами. Так само самостійно держави можуть вирішувати й питання щодо множинності громадянства. Наприклад, у Європейській конвенції про громадянство зазначається, що кожна держава може самостійно вирішувати, які наслідки матиме в її внутрішньодержавному праві факт набуття її громадянином іншого громадянства. Відповідно до статті 15 вказаної Конвенції її положення не обмежують право кожної держави встановлювати у своєму внутрішньому праві: а) зберігають чи втрачають громадянство її громадяни, які набувають або мають громадянство іншої держави; б) чи пов'язане набуття або збереження її громадянства з відмовою від іншого громадянства або з його втратою. Отже, Європейська конвенція про громадянство дає державам-учасницям право самим дозволяти чи забороняти множинне громадянство.

Водночас стаття 4 Конституції України містить положення про те, що в Україні існує єдине громадянство. Стаття 2 Закону України "Про громадянство України" визначає принцип єдиного громадянства як такий, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Статтею 19 Закону передбачаються підстави втрати громадянства. Однією з таких підстав є добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, однак механізм реалізації цього припису у Законі не передбачений.

Положення законодавства України щодо множинного громадянства й справді є недостатньо чіткими. Однак положеннями поданого проекту зазначена проблема не усувається.

2. Згідно з проектом добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави означає автоматичну відмову від громадянства України з моменту набуття такою особою громадянства іншої держави (пп. 5 п. 1 розділу I проекту). Це положення є вразливим в теоретичному відношенні і незрозумілим з точки зору його практичного використання.

Насамперед, не є зрозумілим співвідношення використаного у проекті поняття "автоматична відмова" від громадянства України з поняттями "вихід з громадянства" та "втрата громадянства" України, які передбачені чинними положеннями Закону й зі змістом яких запропонована новела не узгоджується. Зокрема, у п. 1 ст. 2 Закону встановлено, що якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Згідно з ч. 12 ст. 18 Закону у разі набуття особою громадянства іншої держави або отримання документу, виданого уповноваженими органами іншої держави, про те, що громадянин України набуде її громадянство, якщо вийде з громадянства України, допускається вихід з громадянства України. При цьому вихід з громадянства України не відбувається автоматично, для цього особі необхідно вчинити певні дії.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос