Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об отмене привилегий в пенсионном обеспечении

Заключение к проекту закона Украины от 28.11.2014 № 1087
Дата рассмотрения: 13.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про скасування привілеїв у пенсійному забезпеченні" (N 1087 від 28.11.2014 р.)

У законопроекті пропонується особам, які мають право на отримання пенсій відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про статус суддів", "Про судову експертизу", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову та науково-технічну діяльність", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України проводити обчислення розмірів цих пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому особам, яким були призначені пенсії до 31 грудня 2003 року включно, пропонується надати право подати для обчислення пенсії довідку про заробіток за ті періоди роботи, що були встановлені в Законі України "Про пенсійне забезпечення" на день призначення їх пенсії. А тим особам, які не подали необхідних документів у зв'язку з набранням чинності цим Законом, пропонується виплачувати пенсію у мінімальному розмірі, що встановлений в Законі України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Головне науково-експертне управління, розглянувши зазначену законодавчу пропозицію, вважає за доцільне зауважити наступне.

У своїх висновках управління неодноразово звертало увагу на вразливість пропозицій щодо зменшення розмірів пенсій, а значить і життєвого рівня пенсіонерів. На нашу думку, усунення диспропорції в розмірах пенсій між одержувачами пенсій за спеціальними законами та пенсій на загальних підставах у стратегічному аспекті має вирішуватися в інший спосіб - шляхом підвищення рівня пенсійного забезпечення, насамперед розмірів тих пенсій, які не забезпечують достатній життєвий рівень громадян. У законопроекті такі пропозиції відсутні.

Звертаємо увагу також на те, що пенсійне забезпечення здійснюється на принципах обов'язковості страхування осіб, а також диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати, з якої сплачено страхові внески. Це означає, що найбільш ефективним кроком посилення пенсійного забезпечення є підвищення розміру заробітної плати громадян, здійснення комплексу заходів з її легалізації, що матиме безпосередній вплив на рівень пенсійного забезпечення і фінансовий стан Пенсійного фонду України.

Крім того, при вирішенні питань рівня пенсійного забезпечення в умовах пенсійної системи, побудованої на страхових засадах, принципово невірно ігнорувати той факт, що державні службовці та особи, які працюють на посадах, робота на яких зараховується до стажу, що дає право на одержання пенсії відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", Митного кодексу України та Положення про помічника-консультанта народного депутата України, сплачують із заробітної плати внески до Пенсійного фонду у розмірі, вдвічі більшому, ніж одержувачі пенсій на загальних підставах. Отже запровадження пропозиції про скасування пенсійного забезпечення за вищевказаними законами потребує внесення відповідних змін до законодавства про подальшу сплату на загальних підставах страхових внесків особами, що підпадають під дію цих законів, а також вирішення питання щодо відповідних компенсаційних заходів щодо осіб, які сплачували страхові внески в підвищених розмірах в минулому.

Пропозиція щодо примусового перерахунку раніше призначених пенсій (без згоди заявника) за нормами іншого закону є також сумнівною з точки зору відповідності наданим громадянам Конституцією України гарантіям щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (стаття 22 Конституції України) та незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (стаття 58 Конституції України).

Водночас, зважаючи на різні умови праці та її оплати, а також існуючі вимоги та обмеження щодо вищезазначених одержувачів спеціальних пенсій, вважаємо, що регулювання питань пенсійного забезпечення за спеціальними законами слід розглядати диференційовано з урахуванням особливостей праці кожної категорії відповідних осіб - народних депутатів, державних службовців, науковців, прокурорів та ін. Наприклад, при вирішенні питання пенсійного забезпечення державних службовців, які одержують пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", слід враховувати таку особливість, як необхідність компенсації втрати їх доходів у зв'язку з обмеженнями, встановленими статтею 16 Закону України "Про державну службу" та статтею 7 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції", які забороняють державним службовцям займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, а також виконувати роботу на умовах сумісництва (за деякими винятками). Необхідно взяти до уваги, що заборона отримувати додаткові доходи та невеликі розміри заробітної плати державних службовців фактично не дозволяють їм скористатися можливістю участі у додатковому недержавному пенсійному забезпеченні, накопичувати кошти в фінансових установах на випадок втрати роботи у зв'язку з хворобою, виходом на пенсію за віком тощо, як це можуть здійснити висококваліфіковані фахівці інших галузей економіки. І це ставить їх у нерівні умови з усіма іншими громадянами, які мають можливість отримувати додаткові доходи. Тому при скасуванні спеціальних пенсій об'єктивно постане питання про визнання дискримінаційними відповідних обмежувальних норм та порушення прав громадян, які відпрацювали на посадах державних службовців багато років з невеликими заробітками.

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос