Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О реабилитации жертв политических репрессий на Украине" (относительно расширения категорий репрессированных, подлежащих реабилитации)

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1080
Дата рассмотрения: 09.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" (щодо розширення категорій репресованих, що підлягають реабілітації)" (реєстраційний N 1080 від 27.11.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до статті 2 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій" (далі - Закон) з метою "остаточної реабілітації осіб, що були несправедливо засуджені та репресовані за боротьбу з окупаційним режимом, який був встановлений СРСР".

Відповідно до чинної редакції цієї статті "реабілітації не підлягають особи, щодо яких у матеріалах кримінальних справ є сукупність доказів, які підтверджують обгрунтованість притягнення їх до відповідальності за: зраду батьківщини, шпигунство, диверсії, шкідництво, саботаж, терористичні акти; злочини проти людства і людяності, каральні акції щодо мирного населення, вбивства, мордування громадян і пособництво в цьому окупантам у період Великої Вітчизняної війни; збройні вторгнення на територію України, організацію збройних формувань, які чинили вбивства, розбої, грабежі й інші насильства, та особисту участь у вчиненні цих злочинів. Не підлягають реабілітації також особи, засуджені за злочини проти правосуддя, пов'язані з застосуванням репресій, навіть якщо вони самі згодом зазнали репресій".

У законопроекті ж передбачається із числа зазначених осіб виключити засуджених за зраду батьківщини, шпигунство, диверсії, шкідництво, саботаж, пособництво окупантам у період Великої Вітчизняної війни, збройні вторгнення на територію України, організацію збройних формувань, а також встановити, що "не підлягають реабілітації також особи, засуджені за злочини проти правосуддя, що стали безпосереднім способом вчинення репресій або іншою підставою для їх подальшого застосування, навіть якщо такі особи згодом самі зазнали репресій".

Головне науково-експертне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо нього такі зауваження.

1. На думку Головного управління, зазначені зміни, виглядають недостатньо коректними, оскільки за ними вирішення питання щодо визнання засуджених за вказані вище злочини жертвами політичних репресій не пов'язується з політичними репресіями, що певною мірою ставить цих осіб у нерівне становище з реабілітованими громадянами у зв'язку з репресіями.

Крім того, положеннями законопроекту не врегульовується питання щодо механізму реалізації передбачених ним змін, зокрема не визначається, ким і на підставі яких документів здійснюватиметься реабілітація зазначених осіб.

2. Вважаємо за доцільне звернути увагу на інші недоліки законопроекту.

Опрос