Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Земельный кодекс Украины относительно моратория на куплю-продажу земель сельскохозяйственного назначения

Заключение к проекту закона Украины от 11.12.2014 № 1070-1
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення" (реєстр. N 1070-1 від 11.12.2014 р.)

У проекті пропонується встановити заборону на відчуження земель сільськогосподарського призначення до проведення Всеукраїнського референдуму з цього питання. Відповідні зміни пропонується внести до розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України. На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, саме громадяни "повинні вирішити, чи підтримують вони запровадження вільної купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення".

Не заперечуючи необхідності врахування громадської думки при врегулюванні питання щодо застосування мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення, Головне управління разом із тим не може підтримати запропонований спосіб його вирішення за результатами Всеукраїнського референдуму. Такий підхід не враховує, що всі принципові питання ініціювання проведення всеукраїнського референдуму з тих чи інших питань передбачені Конституцією України та Законом України "Про всеукраїнський референдум", якими визначено хто, з якого питання та в якому порядку може ставити питання про проведення всеукраїнського референдуму.

Основний Закон України та Закон України "Про всеукраїнський референдум" передбачають повноваження Верховної Ради України щодо ініціювання проведення всеукраїнського референдуму лише стосовно певних питань (зокрема, про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України), до яких не входить питання щодо можливості запровадження вільної купівлі-продажу сільськогосподарських земель. Український же народ згідно з цими законами може ініціювати проведення всеукраїнського референдуму з будь-яких питань, включаючи й те, про яке йдеться у проекті. При цьому встановлено, що вимагати проведення всеукраїнського референдуму має не менше як три мільйони громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області. Відповідно вимога щодо проведення всеукраїнського референдуму стосовно купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, що фактично має місце у даному законопроекті, не вписується у встановлений Основним Законом України та Законом України "Про всеукраїнський референдум" порядок організації всеукраїнського референдуму. Отже питання щодо "продовження мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення до проведення Всеукраїнського референдуму з цього питання", сформульоване як ціль цього проекту закону, не може бути вирішене шляхом внесення запропонованих змін до пунктів 14, 15 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України. Воно потребує здійснення комплексу організаційних заходів з ініціювання та проведення всеукраїнського референдуму в порядку, передбаченому Законом України "Про всеукраїнський референдум".

Опрос