Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об изменении системы регулирования экономики

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1069
Дата рассмотрения: 26.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про зміну системи регулювання економіки" (реєстр. N 1069 від 27.11.2014 року), внесений народними депутатами України О. П. Продан, О. В. Бельковою та О. В. Юринець

У законопроекті (пункт 1) пропонується зупинити дію положень законодавчих актів України згідно з переліком, що додається, щодо отримання суб'єктами підприємницької діяльності дозвільних документів та/або якими встановлено інші норми, що регулюють господарську діяльність. До зазначеного переліку включено 87 законодавчих актів, зокрема - 8 кодексів, серед яких Земельний кодекс України, Водний кодекс України, Кодекс України про надра, закони України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції", "Про освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні" тощо. Як зазначено у Пояснювальній записці до проекту, його прийняття "має на меті заміну існуючої сьогодні корупційної регуляторної системи на систему забезпечення державою безпеки товарів і послуг, які виробляються та/або продаються в Україні". Прийняття проекту, на думку суб'єктів права законодавчої ініціативи, "дозволить забезпечити реальний захист споживачів в Україні, збільшити ефективність державного регулювання та зменшити бюджетні витрати на бюрократичний апарат; пришвидшити гармонізацію законодавства України до законодавства ЄС; усунути технічні бар'єри для здійснення підприємницької діяльності; зменшити собівартість виробництва товарів та послуг в Україні".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступне.

1. Законопроект не відповідає вимогам законодавчої техніки. Річ у тому, що у проекті чітко не визначено, дія яких положень законодавчих актів, включених до додатку до проекту, зупиняється, оскільки у пункті 1 використовується досить абстрактний вираз "положень законодавчих актів України, якими встановлюється необхідність отримання суб'єктами підприємницької діяльності дозвільних документів та/або встановлено норми, які регулюють господарську діяльність". Вважаємо, що такий припис позбавлений головних ознак правової норми - формальної визначеності, що не дозволяє встановити, дія яких саме положень відповідних законодавчих актів припиняється. На практиці така невизначеність може призвести до певних непорозумінь при застосуванні відповідних норм, а також до зловживань при вирішенні відповідних питань.

2. У пункті 5 законопроекту Кабінету Міністрів України доручається протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом надати "Президенту України проект Указу Президента України щодо реформування органів виконавчої влади в зв'язку із скасуванням ряду їх повноважень, зміною функцій та частковою ліквідацією, а також внести на розгляд Верховної Ради України проект Закону України про внесення змін до законодавчих актів України згідно з переліком, що додається". Крім цього, у пункті 3 законопроекту Уряду доручається протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом "внести на розгляд Верховної Ради України з дотриманням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", з проведенням відкритих громадських слухань, законопроектів щодо здійснення регулювання та видачі дозвільних документів у відповідності до європейських норм та правил, для забезпечення безпеки життєдіяльності споживачів та захисту права власності".

Опрос