Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 288 Налогового кодекса Украины относительно урегулирования вопроса определения размера арендной платы за земельный участок для гаражных и садоводческих кооперативов или обществ

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1063
Дата рассмотрения: 17.12.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 288 Податкового кодексу України щодо врегулювання питання визначення розміру орендної плати за земельну ділянку для гаражних та садівницьких кооперативів або товариств"

У законопроекті шляхом внесення змін до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України пропонується встановити мінімальну величину орендної плати для гаражних та садівницьких кооперативів або товариств в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку (згідно з чинною нормою така мінімальна величина становить не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки).

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його прийняття сприятиме зменшенню "фінансового навантаження на неприбуткові за своєю правовою природою гаражні та садівницькі кооперативи або товариства в особі їх членів-пенсіонерів й інвалідів, інших незаможних верств населення,".

Головне управління вважає достатньо обґрунтованими наведені у Пояснювальній записці до законопроекту аргументи на користь зменшення мінімального розміру орендної плати за земельні ділянки, надані гаражним та садівницьким кооперативам або товариствам, та в цілому підтримує його прийняття. У той же час вважає доцільним зауважити наступне.

1. Звертаємо увагу на те, що законодавча пропозиція спрямована лише на зменшення мінімальної річної суми платежу за оренду землі, яка не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, в той час як Податковий кодекс України передбачає максимальну річну суму такого платежу, яка не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт "в" підпункту 288.5.2 пункту 288.5 статті 288).

Тож, з огляду на соціальну значущість проблеми, яка, зокрема, випливає зі змісту мети законопроекту і яка, як вже було зазначено, полягає у зменшенні "фінансового навантаження на неприбуткові за своєю правовою природою гаражні та садівницькі кооперативи або товариства в особі їх членів-пенсіонерів й інвалідів, інших незаможних верств населення,", пропонуємо розглянути можливість встановлення для гаражних і садівницьких кооперативів верхню межу розміру орендної плати за земельну ділянку, як це, зокрема, передбачено у підпунктах "а", "б" пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України для окремих категорій орендарів земельних ділянок.

2. Пропозиція п. 2 законопроекту, згідно з якою "цей Закон набирає чинності з дня його опублікування", не узгоджується з вимогами підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, яким визначено принцип стабільності податкового законодавства України, за змістом якого "зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року".

Опрос