Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно порядка привлечения к уголовной ответственности народного депутата Украины за совершение коррупционного правонарушения

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1057
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України за вчинення корупційного правопорушення" (реєстр. N 1057 від 27.11.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект у якому пропонується внести зміни до Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон) та до Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" (а фактично до Регламенту Верховної Ради України, далі - Регламент).

Метою проекту є врегулювання порядку притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України без згоди уповноваженого органу та заборона застосування інституту кримінальної відповідальності у зв'язку з проявами політичної волі та переконань, крім випадків образ і наклепу (пункт 2 Пояснювальної записки).

За результатами розгляду законопроекту Головне управління не підтримує його прийняття з огляду на наступні міркування:

1. У новій редакції частини 1 статті 27 Закону пропонується обмежити недоторканість народних депутатів України, встановивши, що "народний депутат не може бути без згоди Верховної Ради України повідомлений про підозру, затриманий чи заарештований, крім випадку повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у сфері корупції".

Наведена новела не узгоджується з приписами Конституції України, яка передбачає надання Верховною Радою України згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народних депутатів у всіх випадках незалежно від виду злочину та рівня його суспільної небезпеки ("народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради України притягнені до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані" - частина 3 статті 80 Конституції України).

2. Відповідно до частини 2 статті 80 Конституції України "народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп". Наведений припис закріплює так званий привілей свободи слова депутатів у парламенті, яка згідно з усталеною світовою практикою є невід'ємним елементом статусу парламентарів.

Опрос