Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно гарантий социальной защиты лиц, добровольно защищающих независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1056
Дата рассмотрения: 14.01.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гарантій соціального захисту осіб, які добровільно захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України" (N 1056 від 27.11.2014 р.)

У законопроекті пропонується на добровольців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, поширити статус учасників бойових дій (Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), а також дію Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в частині виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності. Для добровольців, визнаних учасниками бойових дій, пропонується передбачити переважне право на укладення контракту на проходження військової служби після отримання статусу учасника бойових дій.

Головне управління погоджується із пропозицією про надання належного статусу особам, які добровільно захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

Цілком виваженим вбачається визнання вказаних осіб учасниками бойових дій, до яких Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" віднесені особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України стаття 5 цього Закону). Тому обґрунтованою є пропозиція включити зазначених у проекті добровольців до відповідної категорії учасників бойових дій у статті 6 цього Закону.

Водночас Головне управління звертає увагу на наступне.

1. За змістом статті 17 Конституції України на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. З урахуванням цього добровольчі батальйони в основному вже підпорядковані і включені до структури діючих військових формувань та правоохоронних органів у трьох різних варіантах. Так, частина з них стала спецпідрозділами МВС України (наприклад, батальйон "Азов"), або входить до складу Національної гвардії України (наприклад, батальйон "Донбас"). Батальйони територіальної оборони перейшли у підпорядкування Міністерства оборони України (наприклад, 24-й батальйон територіальної оборони "Айдар").

Наразі поза структурою військових формувань та правоохоронних органів залишаються такі підрозділи, як два батальйони ДУК "Правого сектору" (5-й і 8-й) і батальйон "ОУН". Запровадження соціальних гарантій їх бійців потребує попереднього визначення їх правового статусу у законодавчому порядку і у відповідності із Основним Законом держави.

2. Пропозиція щодо визначення гарантій правового і соціального захисту добровольців, які за своїм статусом не є військовослужбовцями, у Законі України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" має супроводжуватись приведенням назви Закону у відповідність з його змістом. Необхідність уточнення його назви обумовлена й тим, що цей Закон вже поширюється на категорії осіб, які не мають статусу військовослужбовців, зокрема, на резервістів та військовозобов'язаних. При цьому можна було б скористатися вже напрацьованою нормотворчою практикою, зокрема, взяти за приклад Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Неполный текст документа!
ВНИМАНИЕ! Полный текст данного документа Вы сможете получить в рамках акции и БЕСПЛАТНОГО доступа на 72 часа к информационно-правовым системам ЛІГА:ЗАКОН
Сэкономь 30% при покупке продуктов от ЛІГА:ЗАКОН
Полный доступ на 72 часа
Попробовать бесплатно
Купить
Опрос