Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О государственной поддержке женщин, которым присвоено почетное звание Украины "Мать-героиня"

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1052
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про державну підтримку жінок, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" (N 1052 від 27.11.2014 р.)

У законопроекті пропонується окремим Законом врегулювати питання, що спрямовані "на підвищення поваги до материнства, відзначення матерів почесним званням України "Мати-героїня" та надання їм додаткової соціальної підтримки".

Головне науково-експертне управління, не заперечуючи проти доцільності посилення уваги до стимулювання народжуваності та підвищення поваги до багатодітних матерів, вважає, що порушені у законопроекті питання значною мірою врегульовані як на законодавчому, так і на підзаконному рівні.

Так, у Законі України "Про державні нагороди України", який встановлює державні нагороди України для відзначення громадян за особисті заслуги перед Україною, передбачено почесне звання "Мати-героїня", яке нині входить у систему державних нагород України. Згідно із статтею 15 цього Закону особи, нагороджені державними нагородами, користуються пільгами, передбаченими законами України. У відповідності із цим Законом Указом Президента України (N 476 від 29 червня 2001 року) затверджено Положення про почесні звання України. Згідно з пунктом 9 цього Положення почесне звання "Мати-героїня" присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей. Питання присвоєння зазначеного почесного звання регулюються також Указом Президента України "Про порядок представлення до нагородження та вручення державних нагород України" (N 138 від 19 лютого 2003 р.), яким встановлюються загальні правила представлення до нагородження та вручення державних нагород України.

Багатодітним жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" встановлена відповідна винагорода (Указом Президента України "Про одноразову винагороду жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" N 1254 від 25 грудня 2007 року). Порядок її виплати визначається постановою Кабінету Міністрів України "Про виплату одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня" (N 268 від 28 лютого 2011 р.).

Законом України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною" передбачена пенсія за особливі заслуги, яка встановлюється як надбавка до розміру пенсії для матерів, які народили п'ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку (від 35 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність). При цьому враховуються також діти, усиновлені в установленому законом порядку (пункт 8 статті 1; стаття 5). Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Законом України "Про охорону дитинства" передбачена низка пільг і гарантій для багатодітних сімей та дітей з багатодітних сімей (стаття 13):

1) 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім'ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 2) 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. 3) 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення;

4) позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Опрос