Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Регламент Верховной Рады Украины (относительно прав внефракционных народных депутатов)

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1049
Дата рассмотрения: 26.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо прав позафракційних народних депутатів)" (реєстр. N 1049 від 27.11.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянутий поданий законопроект, в якому пропонується внести зміни до ст. ст. 30, 31, 33, 34 та 73 Регламенту Верховної Ради України (далі - Регламент) та доповнити його положення новою ст. 60-2. Предметом законопроекту є питання надання деяких прав, можливостей і гарантій позафракційним народним депутатам України щодо участі в обговоренні питань на пленарному засіданні Верховної Ради України, виступів на пленарному засіданні, участі у роботі Погоджувальної ради, обрання до складу комітетів та комісій Верховної Ради України тощо.

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. У проекті пропонується надати представникам позафракційних народних депутатів право на виступ під час повного обговорення питань на пленарному засіданні (п. 1 розділу І проекту - зміни до п. 5 ч. 1 ст. 30 Регламенту) та при застосуванні процедури скороченого обговорення (п. 2 розділу І проекту - зміни до п. 5 ч. 2 ст. 31 Регламенту). Також в проекті для позафракційних народних депутатів передбачається гарантоване право на виступ на пленарному засіданні Верховної Ради та запис на виступ з трибуни з будь-якого питання порядку денного (п. п. 3 та 4 розділу І проекту - зміни до ч. 1 ст. 33 та ч. 3 ст. 34 Регламенту). Водночас в п. п. 5, 6 розділу І проекту пропонується надати представникові позафракційних народних депутатів право на входження до складу Погоджувальної ради (ч. 2 нової ст. 60-2; зміни до ч. 2 ст. 73 Регламенту). Крім зазначеного, в п. 5 розділу І проекту передбачена новела (нова ст. 60-2 Регламенту), згідно з якою позафракційні народні депутати матимуть право на кадрове, матеріально-технічне, інформаційно-організаційне забезпечення, яке передбачено для тимчасової слідчої комісії, братимуть участь у роботі Погоджувальної ради з правом дорадчого голосу та обиратимуться до складу комітетів, комісій, в тому числі до складу тимчасових комісій, але не більше ніж по одному позафракційному народному депутату до складу кожного комітету чи комісії.

Пропоновані положення по суті спрямовані на надання позафракційним народним депутатам таких же процедурних прав, якими користуються формалізовані організаційно оформлені депутатські об'єднання (фракції та групи), а також наділення позафракційних народних депутатів деякими особливим правами, які виокремлюють цю категорію народних депутатів із всього складу народних депутатів (наприклад, гарантоване права на виступ з з будь-якого питання порядку денного - зміни до ст. 30 - 33 (п. 3 розділу І проекту)).

Головне управління в цілому погоджується із наведеними у Пояснювальній записці до законопроекту аргументами про те, що позафракційні народні депутати у законодавчій роботі не мають рівних можливостей з народними депутатами, які належать до депутатських фракцій та груп, у зв'язку з користуванням останніми низкою процедурних прав, які народні депутати України можуть реалізувати лише колективно. Однак, вважаємо, що побудова законодавчої процедури на основі структуризації парламенту пов'язана з необхідністю ефективної організації його роботи і є світовою практикою парламентаризму. При цьому право входження до депутатської фракції (групи) (і відповідно отримання можливості користування певним обсягом колективних процедурних прав) реалізується народним депутатом України добровільно. У зв'язку з наведеним вважаємо правильним підхід, покладений в основу чинних регламентних норм, про те, що неучасть народного депутата України у колективних депутатських об'єднаннях тягне за собою неможливість реалізації тих процедурних прав, які надаються депутатським об'єднанням.

До того ж аналіз положень проекту дає підстави для висновку, що поширення на позафракційних народних депутатів деяких запропонованих процедурних прав, які на даний час реалізуються колективно депутатськими фракціями (групами), виглядає недостатньо обгрунтованим.

2. Запропоноване у проекті надання всім позафракційним народним депутатам (нова ст. 60-2 - п. 5 розділу І проекту) права брати участь у роботі Погоджувальної ради з правом дорадчого голосу з точки зору правової та організаційної доречності викликає заперечення, оскільки Погоджувальна рада депутатських фракцій (депутатських груп) є консультативно-дорадчим органом для попередньої підготовки і розгляду організаційних питань роботи Верховної Ради, а право дорадчого голосу за чинною редакцією Регламенту надано лише головам комітетів Верховної Ради. Відтак, ставити позафракційних народних депутатів на один щабель з головами парламентських комітетів є некоректним.

Опрос