Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" (относительно создания законодательных условий, направленных на недопущение уклонения заказчика от паевого участия в развитии инфраструктуры населенного пункта)

Заключение к проекту закона Украины от 27.11.2014 № 1044
Дата рассмотрения: 02.02.2015 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (щодо участі замовника у розвитку інфраструктури населеного пункту)" (реєстр. N 1044 від 27.11.2014 р.)

У законопроекті пропонується змінити порядок сплати замовником до місцевого бюджету пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Зокрема, замовник має право виконувати будівельні роботи тільки після сплати в повному обсязі коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, а не до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, як це передбачено чинними вимогами ч. 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що прийняття такої пропозиції дозволить "посилити захист інтересів територіальних громад шляхом ліквідації законодавчих прогалин, які дозволяють недобросовісним замовникам ухилятись від укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту та від сплати згідно із цим договором коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту".

Головне управління, погоджуючись з тим, що вимога щодо сплати до бюджету замовником коштів пайової участі до початку будівництва сприятиме більш своєчасному надходженню до бюджету таких коштів та зменшить ризики ухиляння замовників від такого обов'язку, Водночас звертає увагу на фінансову сторону запровадження цієї пропозиції. Зокрема, згідно з вимогами ч. 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати: 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для нежитлових будівель та споруд; 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта для житлових будинків. Відповідно до цих вимог забудовник розраховуватиме розмір пайової участі від проектної загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта. У той же час в процесі будівництва об'єкта його кошторисна вартість в більшості випадків збільшується за рахунок внесення змін до проекту, підвищення цін на матеріали та послуги і, відповідно, загальна кошторисна вартість будівництва вже готового до експлуатації об'єкта перевищує вартість його кошторису за проектом. А оскільки у законопроекті не передбачені вимоги щодо перерахунку розміру пайової участі у випадку збільшення загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта при прийнятті його в експлуатацію, то, у разі запровадження згаданої пропозиції, існують ризики щодо зменшення такого виду надходжень до бюджетів та свідомого заниження замовником проектної кошторисної вартості будівництва.

Звертаємо увагу на те, що запровадження такої пропозиції може створити певні фінансові ускладнення й для забудовників. Адже в більшості випадків фінансування робіт здійснюється за рахунок кредитних ресурсів і забудовник не завжди зможе одномоментно сплатити такі кошти до початку будівельних робіт. Крім того, необхідність сплати пайової участі до початку будівництва призведе до збільшення вартості будівельних послуг для інвестора,як кінцевого їх споживача.

Опрос