Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 188-1 Уголовного кодекса Украины (относительно недопущения хищения природного газа)

Заключение к проекту закона Украины от 05.09.2014 № 5040
Дата рассмотрения: 12.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до статті 1881 Кримінального кодексу України" (щодо недопущення розкрадання природного газу)"

Законопроект розроблено, як це зазначено у Пояснювальній записці до нього, з метою запобігання правопорушенням у сфері суспільних відносин, що регулюють порядок постачання та споживання природного газу. З огляду на це у проекті пропонується внести зміни до статті 1881 Кримінального кодексу України (далі - КК), встановивши кримінальну відповідальність не лише за викрадення електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання (чинна редакція ст. 188 КК), а й за викрадення в такій спосіб природного газу.

Головне науково-експертне управління поділяє стурбованість суб'єкта права законодавчої ініціативи збільшенням випадків незаконного забору та споживання одного з найважливіших природних ресурсів - природного газу. Але конкретні положення запропонованого проекту викликають серйозні зауваження, зміст яких зводиться до наступного.

1. У проекті пропонується передбачити кримінальну відповідальність за самовільне використання природного газу без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи у будь-який інший спосіб. Відтак будь-яке несанкціоноване споживання природного газу на суму, яка визнається значною відповідно до примітки до статті 1881 КК (понад 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у даний час - понад 60,900 гривень), стає злочином незалежно від причин та мотивів такого діяння. За таких умов кримінально караними можуть виявитись, наприклад, дії з несанкціонованого споживання газу з метою забезпечити споживачів теплом в зимовий період (особливо, у сучасних економічних та політичних умовах), коли температура є екстремально низькою і припинення опалення може створити загрозу для життя чи здоров'я людей. Проте очевидно, що такі випадки не можуть розглядатись як злочини і не повинні підпадати під дію норм КК. А оскільки запропоновані проектом формулювання охоплюють як випадки, які можна визнати злочинними діями, так і випадки, коли кваліфікація певних дій як злочинів була б несправедливою, Головне управління не вважає за можливе підтримати прийняття законопроекту у запропонованому вигляді.

2. Крім того, звертаємо увагу, що у разі реалізації такої законодавчої пропозиції будь-яке викрадення природного газу буде кваліфікуватись за статтею 1881 КК і уже не може бути кваліфіковане, наприклад, як крадіжка за статтею 185 КК. Але якщо викрадення електричної чи теплової енергії здійснюється в основному для побутових потреб і рідко набуває великих розмірів, то викрадення природного газу досить часто може бути вчинене і у великих, і в особливо великих розмірах. На даний час таке викрадення найчастіше кваліфікується за ч. 4 або ч. 5 ст. 185 КК і карається тривалими строками позбавлення волі (від п'яти до восьми та від семи до дванадцяти років позбавлення волі відповідно). Відтак очевидно, що проектом за діяння такого роду фактично пропонується значне пом'якшення покарання (адже ч. 2 пропонованої проектом ст. 1881 передбачає лише позбавлення волі на строк до п'яти років), що на нашу думку, є неправильним.

Опрос