Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 19 Кодекса административного судопроизводства Украины (относительно обжалования решений органов местного самоуправления)

Заключение к проекту закона Украины от 02.06.2014 № 4984
Дата рассмотрения: 02.07.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет Верховної Ради України з питань верховенства права та правосуддя розглянув на своєму засіданні 2 липня 2014 року (протокол N 31) проект Закону України "Про внесення змін до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (щодо оскарження рішень органів місцевого самоврядування)", поданий народним депутатом України А. Сенченком (реєстр. N 4984 від 02.06.2014).

В пояснювальній записці до законопроекту необхідність прийняття даного проекту обґрунтовується потребою надати можливість органам державної влади оскаржувати незаконні рішення, дії чи бездіяльність органів місцевого самоврядування до суду за своїм вибором: за місцезнаходженням такого органу державної влади - позивача або за місцезнаходженням відповідача. Зазначається, що наразі підсудність таких справ визначена за місцезнаходженням відповідача (частина перша статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України; далі - КАСУ), і це значно утруднює здійснення правосуддя, наприклад, у зв'язку з подіями у східних регіонах України.

Для досягнення вказаної мети у законопроекті пропонується доповнити статтю 19 КАСУ новою частиною четвертою, у якій встановлюється зазначене вище правило територіальної підсудності адміністративних справ.

Проаналізувавши законопроект та додані до нього експертні висновки, Комітет вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Відповідно до частини другої статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду. Однак, до цього часу у положеннях чинного законодавства механізм державного контролю за законністю правових актів місцевого самоврядування, про який йдеться у вищезазначеній конституційній нормі, не встановлений. Зокрема, не визначені контролюючі суб'єкти, не визначені права і обов'язки контролюючих та підконтрольних суб'єктів, правила їх взаємовідносин тощо. З огляду на це практичне виконання вказаного конституційного положення є проблематичним.

Крім того, не можна погодитися із пропозицією законопроекту щодо встановлення альтернативної територіальної підсудності адміністративних справ, у яких відповідачем є орган місцевого самоврядування. Адже у такому випадку порушуються загальні принципи територіальної підсудності, визначені у статті 19 КАСУ.

Опрос