Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Хозяйственный кодекс Украины (относительно уточнения понятия "предприятия коллективной собственности")

Заключение к проекту закона Украины от 29.05.2014 № 4959
Дата рассмотрения: 27.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Господарського кодексу України (щодо уточнення поняття "підприємства колективної власності")" (реєстр. N 4959 від 29.05.2014 р.), внесений народним депутатом України Л. М. Даценком

У проекті пропонується визнати сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи підприємствами колективної власності (зміни до ст. 93 ГК України), а також визначити кооперативи як добровільні об'єднання фізичних та/або юридичних осіб, які мають певні різновиди та сфери діяльності (зміни до ст. 94 ГК України). На думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, "прийняття даного законопроекту дозволить покращити умови функціонування кооперативів, що матиме позитивний влив на діяльність особистих селянських господарств та фермерських господарств. Це сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва на селі, зайнятості сільського населення, економічного і соціального розвитку сільських територій".

Проаналізувавши проект, Головне управління має висловити до нього наступні зауваження та пропозиції.

1. Насамперед, слід зазначити, що згідно з Конституцією України та Цивільним кодексом України в Україні виділяються право власності Українського народу, право приватної власності, право комунальної власності, тобто колективної власності як окремої форми власності в Україні немає. Виходячи з цього, більш актуальним є не внесення запропонованих проектом змін до ст. 93 ГК України, а приведення його положень у повну відповідність з зазначеними положеннями Конституції України та Цивільного кодексу України. Звертаємо також увагу і на те, що у законах України "Про кооперацію" та "Про сільськогосподарську кооперацію" відповідні кооперативи визначаються як юридичні особи, а не підприємства колективної власності. Крім цього, варто зважити, що у ГК України здебільшого використовується термін "громадяни", а не "фізичні особи". У зв'язку з цим пропонуємо не вносити запропонованих у проекті змін до статті 93 ГК України.

2. Щодо абзацу 1 нової редакції частини 1 статті 94 ГК України, то, враховуючи те, що юридичні особи не можуть бути членами виробничих кооперативів, які визначаються як об'єднання фізичних осіб (ст. 95 ГК України, ст. 2 Закону України "Про кооперацію"), пропонуємо у змінах до цієї частини уточнити, що юридичні особи можуть бути членами кооперативу у випадках, визначених законом, а також узгодити її зміст з визначенням змісту поняття "кооператив" у ст. 1 Закону України "Про кооперацію". Виходячи з цього, пропонуємо викласти абзац 1 зазначеної частини у такій редакції:

"Кооперативи як об'єднання громадян та, у випадках, визначених законом, громадян та/або юридичних осіб, які добровільно об'єдналися на основі членства. створюються для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі".

Опрос