Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно предупреждения (минимизации) негативного влияния на стабильность банковской системы

Заключение к проекту закона Украины от 27.05.2014 № 4938
Дата рассмотрения: 02.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо упередження (мінімізації) негативного впливу на стабільність банківської системи"

У законопроекті шляхом внесення змін до законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", "Про виконавче провадження", "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про здійснення державних закупівель", "Про обіг векселів в Україні", "Про цінні папери та фондовий ринок", "Про страхування", Кодексу України про адміністративні правопорушення, декретів Кабінету Міністрів України "Про державне мито" та "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" пропонується: створити ефективні механізми забезпечення стабільності банківської системи під час кризових явищ та запобігання погіршенню ситуації на грошово-кредитному ринку; розширити механізми виведення неплатоспроможних банків з ринку; змінити процедури, що здійснюються при ліквідації банків з метою прискорення реалізації ліквідаційної маси; удосконалити механізми отримання фінансової допомоги Фондом гарантування вкладів фізичних осіб для забезпечення своєчасного отримання ним довгострокових ресурсів для відшкодування коштів вкладникам неплатоспроможних банків.

Головне управління щодо пропозицій проекту вважає доцільним зауважити наступне.

Щодо пропозицій до Закону України "Про Національний банк України" (далі - Закон)

1. Статтю 1 Закону пропонується доповнити окремо двома новими термінами - "грошово-кредитний ринок", визначивши його як "сукупність правовідносин між учасниками грошово-кредитного ринку щодо купівлі, продажу, обміну, залучення та розміщення грошових коштів як у грошовій одиниці України, так і в іноземній валюті", а також "учасник грошово-кредитного ринку", визначивши його як "фінансові установи, які діють відповідно до законодавства, та їх клієнти".

Видається доцільним для кращого розуміння пропонованої термінології розмістити обидва визначення в одному абзаці. Тим більше, що термін "учасник грошово-кредитного ринку" надалі у тексті проекту не використовується.

Пропонуємо також у визначенні терміну "учасник грошово-кредитного ринку" виключити слова "які діють відповідно до законодавства України", що є само по собі зрозумілим.

У визначеннях термінів "грошово-кредитний ринок" та "міжбанківський кредитний ринок" слова "як у грошовій одиниці України, так і в іноземній валюті" доцільно замінити словами "у грошовій одиниці України та в іноземній валюті".

2. У законопроекті пропонується доповнити статтю 55 Закону, якою визначаються мета та сфера банківського нагляду, новою частиною, згідно з якою "Національний банк України, у разі зменшення загального обсягу вкладів (депозитів) по банківській системі на п'ять і більше відсотків у строк до шести календарних місяців, має право визначати тимчасові особливості регулювання та нагляду за банками, у тому числі особливості підтримання ліквідності банків, застосування економічних нормативів, формування та використання резервів для відшкодування можливих втрат за активними операціями, запроваджувати обмеження на діяльність банків, визначену статтею 47 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Запровадження такої норми надасть Національному банку України право встановлювати індивідуальні нормативи для окремого банку, що фактично можна вважати "ручним" керуванням банківською системою.

На наш погляд, зважаючи на зміст внесеної законодавчої пропозиції, логічно було б включити відповідне положення ст. 67 Глави 12 "Повноваження Національного банку України щодо регулювання банківської діяльності та банківського нагляду" Розділу IV "Регулювання банківської діяльності. Банківський нагляд" Закону України "Про банки і банківську діяльність".

Опрос