Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в раздел VIII "Заключительные и переходные положения" Закона Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" относительно стимулирования уплаты текущих платежей и погашения задолженности по уплате единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование

Заключение к проекту закона Украины от 20.05.2014 № 4917
Дата рассмотрения: 09.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів та погашення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (N 4917 від 20.05.2014 р.)

У законопроекті пропонується Розділ VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнити пунктом 71, в якому для вирішення питання зменшення заборгованості зі сплати страхових внесків та стимулювання сплати поточних платежів по єдиному внеску передбачити право на розстрочення сум заборгованості із сплати страхових внесків, яка не погашена на день укладення договору про розстрочення сум заборгованості із сплати єдиного внеску.

Таке право пропонується надати платникам, які протягом шести місяців з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо стимулювання сплати поточних платежів та погашення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" подадуть заяву до Міністерства доходів та зборів України.

Суми заборгованості із сплати страхових внесків, які не погашені на день укладення зазначеного договору, будуть розстрочені та підлягатимуть сплаті рівними частинами протягом 24 календарних місяців, починаючи з місяця погодження поданої платником заяви до відповідного органу Міністерства доходів та зборів України або іншого уповноваженого органу. Зазначений договір підлягатиме достроковому розірванню, якщо платник не сплачуватиме у повному обсязі розстрочені платежі та/або поточні платежі з єдиного внеску. А платнику, який відповідно до укладеного договору в повному обсязі погасить заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період дії такого договору, штраф та пеня, пов'язані з цією заборгованістю, нараховані і не сплачені або ті, які підлягають нарахуванню відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", списуватимуться в порядку, встановленому Міністерством доходів та зборів України або іншим уповноваженим органом.

Головне науково-експертне управління, погоджуючись в цілому з необхідністю вирішення на законодавчому рівні питання зменшення заборгованості зі сплати страхових внесків та стимулювання сплати поточних платежів по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вважає за доцільне звернути увагу на таке.

Насамперед слід зазначити, що раніше вже запроваджувалися заходи щодо стимулювання сплати поточних платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та погашення заборгованості до Пенсійного фонду України, яка виникла станом на 31 грудня 2010 року. Так, 22 травня 2012 року Верховною Радою України прийнято відповідний Закон, положення якого регулюють питання розстрочення сум заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За інформацією Пенсійного фонду України, правом на розстрочення страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування скористалися 7,0 тис. страхувальників, укладено договорів про розстрочення заборгованості на суму 115,3 млн. грн., з яких на 01.05.2014 року сплачено 63,7 млн. грн., списано штрафів та пені на суму 88,3 млн. гривень. Проте станом на 01.01.2014 року борг по штрафах та пені, нарахованих внаслідок несвоєчасної сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, збільшився і складає 551,3 млн. гривень, що свідчить про малоефективність запропонованого заходу, наслідком якого, на наш погляд, стало погіршення фінансової дисципліни платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та очікування ними наступного подібного нормативного акту, яким би послаблювався чинний порядок розрахунків з Пенсійним фондом України та фондами соціального страхування.

Опрос