Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О выборах в Верховную Раду Украины

Заключение к проекту закона Украины от 19.05.2014 № 4906
Дата рассмотрения: 20.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про вибори до Верховної Ради України" (реєстр. N 4906 від 19.05.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий проект Закону України "Про вибори до Верховної Ради України", у якому пропонується значна кількість новел, які стосуються регламентації майже всіх етапів виборчого процесу, а також кардинальна зміна моделі виборчої системи, що застосовується на парламентських виборах.

Законопроект повністю відтворює положення проекту Закону України "Про вибори до Верховної Ради України" N 3366 від 15.01.2009 р.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 проекту "вибори депутатів здійснюються за пропорційною виборчою системою з обранням депутатів у багатомандатних територіальних виборчих та у загальнодержавному виборчому окрузі". При цьому при визначенні результатів виборів передбачається використання 2 % виборчого бар'єру (ч. 4 ст. 94).

Висування кандидатів у депутати здійснюється партією у вигляді виборчого списку кандидатів у депутати від партії не менш як у 2/3 територіальних виборчих округів (далі - ТВО) (ч. 3 ст. 53). Крім того, проектом передбачено, що партія формує виборчий список кандидатів від партії у загальнодержавному виборчому окрузі (ч. 3, 4 ст. 53). При цьому список кандидатів у ТВО складається в алфавітному порядку, а список кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі об'єднує всі списки по окремих ТВО (черговість включення до нього визначається з'їздом партії) (ч. ч. 7, 8 ст. 53). Загальна кількість кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кандидатів від партії у загальнодержавному виборчому окрузі, не може перевищувати 450 осіб. При цьому, партія повинна висунути, щонайменше, одного кандидата у 2/3 ТВО (ч. 5 ст. 53), а загальна кількість кандидатів, включених до виборчого списку партії у ТВО, не може перевищувати кількості депутатів, які можуть бути обрані у відповідному ТВО (ч. 5 ст. 53). Кількість депутатів, що можуть бути обрані в окремих ТВО, визначається Центральною виборчою комісією (далі - ЦВК) і складає від 8 до 12 осіб (ст. 18).

В межах ТВО виборці голосують за конкретних кандидатів від партії, які включені до зведеного списку кандидатів від всіх партій, що висунули списки своїх кандидатів у ТВО (п. 6 ч. 5 ст. 74). На закордонних виборчих дільницях виборці голосують за списки партій у загальнодержавному окрузі (п. 5 ч. 6 ст. 74). При цьому проектом передбачено запровадження нової, порівняно з чинним Законом, форми виборчого бюлетеню, до якого виборець повинен вписати порядковий номер кандидата у депутати, за якого він голосує, у зведеному списку кандидатів у депутати у ТВО (п. 6 ч. 5 ст. 74). При голосуванні на закордонних виборчих дільницях виборцем вписується порядковій номер партії, під яким вона внесена ЦВК до зведеного переліку партій (п. 5 ч. 6 ст. 74).

За результатами виборів дільнична виборча комісія (далі - ДВК) підраховує та вносить до протоколу кількість голосів, поданих за кожного кандидата, внесеного до зведеного списку, а також кількість голосів, відданих за всіх кандидатів від партії (ч. ч. 19, 21 ст. 84). Під час встановлення підсумків голосування та результатів виборів в межах ТВО окружна виборча комісія (далі - ОВК) визначає виборчу квоту для ТВО шляхом ділення сумарної кількості голосів виборців, поданих за всіх кандидатів, включених до зведеного списку кандидатів у ТВО, на кількість депутатів, які обираються у відповідному ТВО (ч. ч. 3 - 4 ст. 91).

Опрос