Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "Об осуществлении государственных закупок" (относительно закупки в электронной форме)

Заключение к проекту закона Украины от 15.05.2014 № 4887
Дата рассмотрения: 27.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про здійснення державних закупівель"

У законопроекті пропонується запровадити механізми здійснення державних закупівель в електронній формі за всіма визначеними процедурами у Законі України "Про здійснення державних закупівель".

Слід зауважити, що п. 6 розділу XI "Прикінцевих положень" цього Закону, який прийнятий Верховною Радою України 10 квітня 2014 року, Кабінету Міністрів України доручено у двомісячний строк з дня набрання ним чинності розробити та подати на розгляд Верховної Ради України проект Закону щодо електронних закупівель.

Головне управління, підтримуючи у цілому позицію суб'єкта законодавчої ініціативи щодо необхідності впровадження електронних закупівель, водночас вважає, що реалізація процедури закупівель в електронній формі у запропонованому вигляді не вирішить поставленої поданим законопроектом мети щодо сприяння "відкритості і прозорості здійснення процедури держзакупівель, економії державних коштів та фінансових ресурсів приватних підприємств, розвитку конкуренції та сприяння боротьбі з корупцією в Україні, збільшенню експортно-імпортному потенціалу держави". Адже законодавчими пропозиціями запроваджується не нова процедура проведення торгів, а тільки форма проведення закупівель "в електронній формі за всіма процедурами, передбаченими пунктом 1 статті 12 цього Закону", а саме шляхом застосування однієї з таких процедур: відкритих торгів; двоступеневих торгів; запиту цінових пропозицій; попередньої кваліфікації учасників; переговорної процедури закупівлі.

Звертаємо увагу на те, що зазначені питання вже частково врегульовані чинними нормами частини другої статті 12 Закону України "Про здійснення державних закупівель", згідно з якими замовник має право здійснювати вищезазначені процедури закупівлі із використанням електронних засобів (абз. 1), а особливості застосування електронних засобів під час здійснення процедур закупівлі визначаються Кабінетом Міністрів України (абз. 4). У той же час законопроект не містить пропозицій, які визначали б новий порядок здійснення закупівель в електронній формі або особливості їх проведення, які не передбачені чинною редакцією Закону. Водночас проект містить тільки відповідні відсилочні норми, які передбачають, що Кабінет Міністрів України має встановити: випадки проведення закупівель в електронній формі, які є обов'язковим для замовника; вимоги до регламентів електронних майданчиків, відібраних для проведення державних закупівель в електронній формі.

Крім того, на наш погляд, такі пропозиції не повною мірою узгоджуються з вимогами ч. 2 статті 2 Закону України "Про здійснення державних закупівель", згідно з якими "умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг можуть установлюватися або змінюватися виключно цим Законом, крім випадків, передбачених цим Законом".

Дещо складно погодитися із змістом пропозиції, за якою "до затвердження вимог Кабінету Міністрів України до регламентів електронних майданчиків і до проведення відбору електронних майданчиків закупівля в електронній формі проводяться на електронному майданчику, обраному замовником, відповідно до регламенту цього електронного майданчика, за умови, що цей регламент не суперечить вимогам цього Закону", оскільки без встановлення чітких вимог до електронних майданчиків, їх регламентів реалізація такого підходу може призвести до певного суб'єктивізму при практичному застосуванні процедур державних закупівель в електронній формі.

Опрос