Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно установления повышения пенсии работникам сельскохозяйственных предприятий)

Заключение к проекту закона Украины от 14.05.2014 № 4864
Дата рассмотрения: 04.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо підвищення пенсій працівникам сільськогосподарських підприємств)" (N 4864 від 14.05.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до статті 77 Закону України "Про пенсійне забезпечення", якими з дня, наступного за днем його опублікування, передбачити підвищення до пенсій громадянам, які були задіяні в сільськогосподарському виробництві: на 15 процентів - при стажі роботи від 5 до 10 років; на 20 процентів - при стажі роботи від 10 до 15 років; на 25 процентів - при стажі роботи від 15 років, або на посаді керівника від 10 років. А громадянам, які отримали інвалідність під час роботи на сільськогосподарському виробництві, пенсії пропонується збільшувати на 10 процентів, незалежно від стажу роботи на сільськогосподарському виробництві. Право на таке підвищення пенсій пропонується поширити і на членів сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів - фізичних осіб, членів сільськогосподарських виробничих кооперативів, членів особистих селянських господарств та інших осіб, які були задіяні в сільськогосподарському виробництві.

Головне науково-експертне управління звертає увагу на неможливість реалізації ідеї щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян, які працювали у сільському господарстві, у запропонований спосіб.

1. Це зумовлене, зокрема, тим, що відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Дія ж інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (стаття 5). Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування повинна здійснюватися виключно шляхом внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У зв'язку із цим, слід звернути увагу, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлення надбавок та здійснення підвищень до пенсій згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" відбувається лише до прийняття відповідного закону (як збережене право). Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності Законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (станом на 01.01.2004 року) з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Положення ж Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються лише в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років (пункт 16 розділу XV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"). Отже, відповідне питання, на наш погляд, доцільно вирішувати в комплексі з іншими питаннями, які стосуються встановлення та виплати надбавок і підвищень до пенсій, через прийняття окремого закону з визначенням джерел їх фінансування.

2. Що стосується конкретних пропозицій, що містяться у проекті, то вони потребують більш глибокого опрацювання та чіткого викладення. Це стосується необхідності:

визначення конкретної вартісної величини, з якої мають розраховуватися запропоновані у законопроекті розміри (відсотки) підвищення до пенсій, якою у даному випадку може бути прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність;

обгрунтування та уточнення (з урахуванням суспільного вкладу) співрозмірності запропонованих розмірів підвищень до пенсій в залежності від стажу роботи на сільськогосподарському виробництві, у порівнянні із розмірами підвищень до пенсій інших категорій пенсіонерів, таких, наприклад, як інваліди війни, учасники бойових дій, учасники війни тощо (адже зазначені підвищення до пенсій пропонується фінансувати за рахунок коштів Державного бюджету України);

передбачення вимоги щодо встановлення зв'язку інвалідності із сільськогосподарськими роботами для отримання запропонованих підвищень до пенсії - з метою запобігання зловживань;

Опрос