Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О защите прав потребителей" и Гражданский кодекс Украины (относительно уточнения содержания и объема некоторых прав потребителей, закрепления дополнительных гарантий их реализации и устранения расхождений между Законом Украины "О защите прав потребителей" и Гражданским кодексом Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 14.05.2014 № 4861
Дата рассмотрения: 08.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про захист прав споживачів" та Цивільного кодексу України ( щодо уточнення змісту та обсягу деяких прав споживачів, закріплення додаткових гарантій їх реалізації та усунення розбіжностей між Законом України "Про захист прав споживачів" та Цивільним кодексом України)" (N 4861 від 14.05.2014 року), внесений народним депутатом України В. В. Петьовкою

У проекті пропонується внести деякі зміни до Цивільного кодексу України та Закону України "Про захист прав споживачів", які спрямовані, зокрема, на посилення прав споживачів у їх відносинах із виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг для всіх форм власності.

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. Законопроект вимагає техніко-юридичного доопрацювання. Насамперед варто звернути увагу на недоцільність надмірної деталізації змісту проекту в його назві та на те, що у назві спочатку слід згадувати про кодифікований законодавчий акт, а потім про "звичайний" закон. Це зауваження стосується також розташування нормативно-правових актів всередині проекту. Крім цього, згідно з правилами законодавчої техніки зміст правової норми, яка виключається з закону, у тексті проекту не наводиться. (що зроблено у змінах до статті 680 ЦК України), а зміни до законодавчих актів об'єднуються у один розділ проекту, а не розташовуються у окремих розділах (як це передбачено у проекті).

2. У новій частині 5, якою доповнюється стаття 17 Закону України "Про захист прав споживачів", пропонується закріпити право споживачів "на вільне (безперешкодне) та безоплатне відвідування санітарного вузла на підприємствах, в установах та організаціях сфери торгівлі та надання послуг незалежно від форми власності, в яких наявність такого приміщення передбачена нормативними документами". Підтримуючи це доповнення, пропонуємо вилучити з запропонованої редакції слова "незалежно від форми власності", оскільки вони, на нашу думку, не додають до регулювання відповідних суспільних відносин нічого нового. Крім цього, для використання споживачем свого права у цьому випадку важливо не лише те, чи передбачена наявність санітарного вузла у нормативних документах, а і його фактична наявність у відповідному підприємстві. Вважаємо також, що платність (безоплатність) надання відповідних послуг має вирішуватися безпосередньо підприємством, яке її надає.

2. У другому абзаці цієї частини пропонується встановити заборону відмови у реалізації згаданого права "через те, що споживач не придбав, не замовив чи не використав продукцію, та/або через припущення представника підприємства про те, що він не має наміру придбати, замовити чи виростати продукцію". Проте слід звернути увагу на те, що згідно з статтею 1 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачем є "фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника". Отже особа, яка цього не робить і не має відповідного наміру, не може вважатися споживачем. Таким чином, на думку управління, у другому абзаці слід врахувати випадки, коли фізичним особам, які не є споживачами, може бути відмовлено у праві користування відповідним санітарним вузлом. Зокрема, це випадок, коли певні послуги надаються на території, доступ на яку можливий лише за умови придбання білету (наприклад, туалет на стадіоні, вхід на який здійснюється за білетами), або захід громадського харчування на центральній вулиці міста, санітарний вузол в ньому розрахований лише на відвідувачів відповідного заходу.

Опрос