Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно создания условий для детенизации экономики и создания благоприятного инвестиционного климата)

Заключение к проекту закона Украины от 13.05.2014 № 4855
Дата рассмотрения: 17.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо створення умов для детінізації економіки та створення сприятливого інвестиційного клімату)"

У законопроекті з метою створення умов для розвитку підприємств та залучення інвестицій пропонується: скасувати податок на додану вартість; оподатковувати податком на прибуток дивіденди (частки прибутку), які сплачуються акціонерам (власникам); запровадити 3-відсотковий податок на майно підприємств; оподатковувати операції щодо зняття готівкових коштів за ставкою податку на прибуток (крім коштів для виплати заробітної плати); посилити контроль за перерахуванням коштів за кордон.

Головне управління, погоджуючись в цілому з суб'єктом права законодавчої ініціативи щодо нагальної необхідності удосконалення вітчизняної системи оподаткування, у той же час вважає, що пропоновані у проекті новації щодо оподаткування суб'єктів господарювання мають як свої позитивні, так і певні дискусійні сторони.

У законопроекті пропонується скасувати податок на додану вартість, а також оподатковувати податком на прибуток підприємств не прибуток, а дивіденди акціонерів та частки прибутку господарського товариства, які отримують учасники товариства. На нашу думку, запровадження таких пропозицій містить ризики щодо зменшення обсягу надходження податкових платежів до Державного бюджету України, до якого, згідно з вимогами ч. 2 ст. 29 Бюджетного кодексу України, зараховуються надходження від податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств. Принагідно звертаємо увагу на те, що податок на додану вартість становить майже 53 відсотки від всіх податкових надходжень до доходної частини Державного бюджету України та більш ніж 42 відсотки всіх доходів бюджету.

У поданому проекті компенсувати зазначені втрати бюджету пропонується за рахунок запровадження податку на майно та збільшення надходжень від податку на доходи фізичних осіб за рахунок легалізації працевлаштування громадян. Такі надходження дійсно певним чином можуть стати ефективним бюджетним компенсатором, проте повна компенсація втрат від скасування ПДВ та запропонованого нового порядку оподаткування прибутку потребуватиме певного часу. Адже легалізація доходів громадян не відбудеться одночасно зі скасуванням ПДВ, а враховуючи сучасний стан економіки, навряд чи слід очікувати цього найближчим часом, а тому бюджет недораховуватиме відповідних доходів.

Крім того, оподаткування податком на прибуток дивідендів (частки прибутку), які сплачуються акціонерам (власникам) замість сплати податку на прибуток, містить ризики в тому, що власники (акціонери) можуть значно зменшити обсяг прибутку, що розподіляється між ними, спрямувавши, зокрема, прибуток в соціальні фонди або на інвестування технічних розробок тощо.

Також скасування податку на додану вартість містить значні ризики в недоотриманні бюджетом надходжень від роздрібної торгівлі, яка якраз і забезпечує більшу частину бюджетних надходжень від цього податку, а компенсувати ці витрати за рахунок податку на дивіденди або на майно ця галузь навряд чи зможе.

Крім того, слід також зважити на те, що скасування податку на додану вартість не повною мірою узгоджується із загальноєвропейськими стандартами оподаткування, які передбачають застосування цього податку, а оскільки йдеться про наміри України вступити до ЄС, то механізм застосування податку на додану вартість має бути наближений до податкового законодавства ЄС.

Опрос