Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О местном самоуправлении в Украине" (относительно обеспечения участия граждан в осуществлении местного самоуправления)

Заключение к проекту закона Украины от 12.05.2014 № 4839
Дата рассмотрения: 08.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (щодо забезпечення участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування)" (реєстр. N 4839 від 12.05.2014 р.)

У поданому законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) щодо забезпечення участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування. Зокрема, пропонується удосконалити процес реалізації місцевих ініціатив та громадських слухань, передбачити гарантії забезпечення участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування, забезпечити право громадян ініціювати позачергову сесію місцевої ради та ініціювати проект рішення місцевої ради (петицію).

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження та пропозиції:

1. Головне управління уже неодноразово висловлювало свою позицію щодо необхідності удосконалення положень Закону щодо забезпечення участі громадян у здійсненні місцевого самоврядування, оскільки це є підставою для розвитку громадського суспільства та відповідає європейським стандартам у сфері так званої "партисипативної демократії" (демократії участі) на місцевому рівні, сформульованих у ряді міжнародно-правових актів. Крім цього, при аналізі законопроектів з аналогічних питань, Головне науково-експертне управління висловлювало свої зауваження та пропозиції (наприклад, висновок управління від 24.04.2014 р. на законопроект N 3824 від 25.12.2013, висновок управління від 24.04.2014 р. на законопроект N 3740 від 06.12.2013 р.). Головне управління зазначає, що у поданому законопроекті враховані основні зауваження та пропозиції Головного управління, висловлені раніше. Водночас деякі новели законопроекту викликають певні зауваження, про які йтиметься далі.

2. У законопроекті пропонується доповнити Закон новим розділом "Участь громадян у здійсненні місцевого самоврядування". Звертає на себе увагу непослідовність у застосуванні назви суб'єктів участі у здійсненні місцевого самоврядування. Так, у назві розділу йде мова про громадян, у ч. 1 ст. 81 теж йде мова про громадян, хоча у ч. 2 ст. 81 мова йде вже про членів територіальної громади. Така ж ситуація і в запропонованій редакції статей 82 та 83. Як видається, мова у даному випадку повинна йти про членів територіальної громади. Такий підхід відповідає Конституції України, адже Основний закон передбачає, що іноземці та особи без громадянства мають такі ж права як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами та міжнародними договорами України. Залучення до вирішення питань місцевого значення не тільки громадян певної держави, але і громадян інших держав, які перебувають в державі на законних підставах, є поширеною європейською практикою. Особливо це стосується випадків, коли мова йде про місцеві соціальні чи освітні питання, питання організації дозвілля, захисту довкілля, організації учбового процесу чи виховання дітей тощо.

3. У запропонованій редакції статей 82 та 83 закріплюється вимога щодо необхідної підтримки ініціювання громадянами позачергової сесії та проекту рішення місцевої ради (5 % або більше 50000 виборців, та 1 % або більше 10000 виборців відповідно). На нашу думку, з огляду на досить низький рівень громадської активності ця вимога є надмірною і буде перешкоджати внесенню до органів місцевого самоврядування тих місцевих ініціатив, які хоча й стосуються інтересів порівняно невеликої кількості громадян (наприклад, з питань облаштування окремих вулиць чи прибудинкових територій у місті), але також не повинні залишатись поза увагою органів самоврядування.

Також не зовсім зрозумілою є можливість практичної реалізації зазначених норм, оскільки проектом не визначається ні суб'єкт, ні порядок перевірки зібраних підписів.

Опрос