Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно уголовной ответственности за финансирование сепаратизма)

Заключение к проекту закона Украины от 06.05.2014 № 4822
Дата рассмотрения: 13.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо кримінальної відповідальності за фінансування сепаратизму)"

У законопроекті пропонується "встановити" кримінальну відповідальність за фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України шляхом доповнення Кримінального кодексу України (далі - КК) відповідною статтею 110-1.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий законопроект, вважає за необхідне зазначити таке.

1. Пропозиція законопроекту щодо встановлення кримінальної відповідальності за таке діяння, як "фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України" (стаття 110-1 КК - у редакції проекту), наш погляд, є недоречною, оскільки така відповідальність уже встановлена нормами кримінального законодавства України. Чинний КК уже передбачає кримінальну відповідальність за дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (стаття 109 КК) та посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (стаття 110 КК). Тому діяння, описані в диспозиції статті 110-1 КК (в редакції проекту), є нічим іншим, як організацією (забезпеченням фінансування злочинної діяльності) вчинення злочинів, передбачених статтями 109 чи 110 КК, або пособництвом у вчиненні цих злочинів і за наявності достатніх підстав мають кваліфікуватись за частиною 3 або 5 статті 27 та статтею 109 або 110 КК відповідно.

Крім того, якщо особа створила злочинну організацію з метою вчинення тих чи інших сепаратистських дій та керувала такою організацією, то її діяння необхідно кваліфікувати за сукупністю злочинів, передбачених статтями 255 та 109 або 110 КК відповідно. Санкції цих статей КК є значно суворішими, ніж запропоновані проектом.

Звертаємо також увагу на, що за буквальним тлумаченням диспозицій відповідних частин нової статті 110-1 КК суб'єктом даного злочину може бути будь-яка фізична особа. Тому в разі прийняття запропонованих змін може скластися ситуація, коли пересічні громадяни, поділяючи ті чи інші сепаратистські наміри злочинних угрупувань та надаючи їм навіть невелику грошову допомогу (перекази грошей в будь-яких розмірах на банківські рахунки злочинних організацій чи окремих осіб), будуть нести кримінальну відповідальність за статтею 110-1 КК. За чинним же законодавством такі діяння, так само як і низка інших (наприклад, надання "сепаратистам" автотранспорту, зброї, засобів зв'язку, документів тощо), за відсутності ознак інших злочинів повинні кваліфікуватися за частиною 5 статті 27 та статтею 109 або 110 КК відповідно як пособництво у вчиненні зазначених злочинів. Відтак перерахування злочинцям навіть 10 гривень на підтримку дій, які кваліфікуватимуться за статтею 110 КК, в разі прийняття проекту буде каратись жорсткіше, аніж сам злочин, передбачений статтею 110 КК, що є алогічним.

2. Сумнівною є пропозиція законопроекту щодо встановлення за діяння, передбачені у статті 110-1 КК (у редакції проекту), додаткових покарань у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю та конфіскації майна. Адже, по-перше, зі змісту диспозиції запропонованої проектом статті КК випливає, що суб'єкт даного злочину є загальним, а вчинення цього злочину не пов'язане із використанням службового становища (тобто суб'єктом даного злочину не обов'язково має бути службова особа або представник влади, на відміну, наприклад, від злочинів, передбачених частинами 2 та 3 статті 110 КК). А покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю має на меті недопущення вчинення даною осою в подальшому злочинів з використанням певної посади чи в результаті зайняття певною діяльністю. Таким чином, застосування до загального суб'єкту злочину запропонованого проектом виду покарання суперечить як самій меті покарання (якою є не тільки кара), так і принципу його індивідуалізації (частина 2 статті 50 та частина 1 статті 65 КК).

Опрос