Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 692 Гражданского кодекса Украины (относительно урегулирования вопроса оплаты продовольственных товаров)

Заключение к проекту закона Украины от 30.04.2014 № 4799
Дата рассмотрения: 16.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до статті 692 Цивільного кодексу України (щодо врегулювання питання оплати продовольчих товарів)" (реєстр. N 4799 від 30.04.2014 р.), внесений народним депутатом України А. О. Табаловим

У проекті пропонується внести до статті 692 Цивільного кодексу України доповнення, згідно з яким розстрочення платежу за поставлені продовольчі товари не може перевищувати трьох календарних днів після закінчення строку придатності таких товарів. На погляд суб'єкта права законодавчої ініціативи, запровадження таких обмежень сприятиме недопущенню зростання ціни на першочергові продовольчі товари, такі як хлібобулочні та молочні вироби. Як вказується у Пояснювальній записці до проекту, "зазначені заходи призведуть до зниження собівартості продукції, так як у виробників не буде необхідності кредитувати торгівельні мережі".

Головне управління вважає за необхідне висловити щодо поданого проекту такі зауваження та пропозиції.

Насамперед викликає сумнів доцільність пропозиції щодо врегулювання Цивільним кодексом питань розстрочення платежу окремих видів товарів, а саме - продовольчих. Слід зазначити, що положення Цивільного кодексу України визначають загальні принципи регулювання цивільних відносин, а проект стосується дуже вузької сфери, а саме порядку розстрочення платежів за поставлену хлібопекарську продукцію. До того ж, сторони договору купівлі-продажу можуть врегулювати строки платежу за продані товари на свій розсуд відповідно до статті 627 Цивільного кодексу України.

Крім того, звертаємо увагу, що обмеження розстрочення платежів за поставлені продукти трьохденним терміном навряд чи призведе до досягнення мети проекту - зниження ціни на першочергові продовольчі товари, оскільки тепер витрати, пов'язані з продажем товару, перекладатимуться на торгівельні мережі, які для покриття своїх витрат скоріше за все змушені будуть залучати кредитні кошти банків.

Проект також, на наш погляд, є недосконалим з точки зору нормопроектувальної техніки. Зокрема, стаття 692 ЦК України, до якої пропонуються доповнення, встановлює загальні правила оплати товару, тоді як особливості оплати товару з розстроченням платежу визначено у статті 695 ЦК України. Тому вважаємо, що будь-яке уточнення порядку розстрочення платежу більш доречно здійснювати шляхом внесення змін саме до статті 695 ЦК України, а не до статті 692, як це пропонується у поданому проекті. Крім того, стаття 692 Цивільного кодексу України у структурному відношенні складається не з пунктів, а з частин. У зв'язку з цим пункт 1 проекту потрібно було б викласти у наступній редакції: "Доповнити частину другу статті 692 Цивільного кодексу України новим абзацом другим". До того ж, термін "поставлені товари", який міститься у проекті, застосовується зазвичай у договорі поставки (стаття 712 цього Кодексу), а не договорі купівлі-продажу, якого стосується стаття 692 ЦК. За договором купівлі-продажу одна сторона передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (стаття 655 цього Кодексу), тобто товари в такому випадку мають бути передані, а не поставлені.

Опрос