Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно деятельности Аграрного фонда

Заключение к проекту закона Украины от 28.04.2014 № 4787
Дата рассмотрения: 26.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності Аграрного фонду" (реєстр. N 4787 від 28.04.2014 року), внесений народним депутатом України С. П. Лабазюком

У проекті пропонується перетворити Аграрний фонд (надалі - АФ) з бюджетної установи на публічне акціонерне товариство (надалі - ПубАТ), а також встановити, що функції з управління корпоративними правами, що належатимуть державі у статутному капіталі Аграрного фонду, здійснює уповноважений Кабінетом Міністрів України орган виконавчої влади. Крім цього, зміни, які випливають зі зміни статусу АФ, вносяться до деяких інших положень Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", законів України "Про ціни і ціноутворення" та "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації".

Розглянувши проект, Головне управління вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції.

1. На думку управління, пропозиція про перетворення АФ у формі ПубАТ є дискусійною з огляду на те, що згідно з ст. 84 Цивільного кодексу України акціонерне товариство є видом підприємницького товариства, яке здійснює підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку. Виходячи з цього, основною метою діяльності АФ у разі його перетворення у ПубАТ стане отримання прибутку. Проте це не повною мірою узгоджується з змістом державного цінового регулювання у сільському господарстві, який згідно з п. 3.2 ст. 3 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства" полягає у здійсненні АФ державних інтервенцій в обсягах, що дозволяють встановити ціну рівноваги (фіксінг) на рівні, не нижчому за мінімальну інтервенційну ціну та не вищому за максимальну інтервенційну ціну. При цьому під державною аграрною інтервенцією розуміється продаж або придбання сільськогосподарської продукції на організованому аграрному ринку з метою забезпечення цінової стабільності (п. 2.5 ст. 2 цього Закону), тобто такий продаж не обов'язково буде проводитися за найвищою ціною. Більше того, слід враховувати, що підприємницька діяльність АФ може виявитися збитковою, що збільшує ризики неспроможності виконання ним зазначеної функції у повному обсязі. На практиці це може призвести до необгрунтованого підвищення цін на сільськогосподарську продукцію, що, в свою чергу, негативно позначиться на забезпеченні продовольчої безпеки в Україні.

2. У разі прийняття рішення про перетворення АФ у ПубАТ, пропонуємо у новій редакції пп. 9.1.1 п. 9.1 ст. 9 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" уточнити, що 100 відсотків акцій ПубАТ "АФ" перебувають у державній власності.

3. В оновленому пп. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" передбачається можливість зарахування невикористаного Аграрним фондом залишку коштів державної дотації до складу доходів державного бюджету, що, на нашу думку, не повною мірою відповідає природі поняття "дотація", яка, як правило, надається на безповоротній основі.

Опрос