Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О Государственной службе противодействия коррупции

Заключение к проекту закона Украины от 08.05.2014 № 4780-1
Дата рассмотрения: 15.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про Державну службу протидії корупції"

З метою "забезпечення ефективної боротьби з корупційними діяннями, що становлять особливу суспільну небезпеку та загрожують національній безпеці України у законопроекті пропонується врегулювати питання щодо порядку утворення та забезпечення діяльності Державної служби протидії корупції, визначити принципи її організації, права та обов'язки співробітників" (див. Пояснювальну записку до проекту).

За результатами розгляду поданого законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити таке.

1. Запропонований законопроектом правовий статус Державної служби протидії корупції (далі - Служби) є суперечливим, незрозумілим і фактично залишається неврегульованим. Зокрема, відповідно до частин 2, 3 ст. 2 законопроекту Служба створюється та функціонує як незалежний орган, що здійснює попередження корупції, а також оперативно-розшукову діяльність та досудове розслідування у справах, віднесених до його підслідності. При цьому вказана Служба є підзвітною Раді національної безпеки і оборони України.

Проте у даному контексті звертаємо увагу, що, по-перше, під державними органами, які мають спеціальний статус, зазвичай розуміються прямо чи опосередковано названі у Конституції України органи, не віднесені до жодної з "гілок" єдиної державної влади (законодавчої, виконавчої або судової влади). До таких державних органів відносяться прокуратура, Служба безпеки України, Центральна виборча комісія, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення тощо. Їх спеціальний статус відображається, насамперед, у порядку формування відповідних державних органів та характері їх взаємозв'язків з іншими, насамперед, вищими органами держави (Верховною Радою України, Президентом України та Кабінетом Міністрів України). При цьому у Конституція України, як відомо, не передбачено існування в державному механізмі (апараті) державного органу, із таким спеціальним статусом, про який йдеться у поданому законопроекті. З огляду на вказане, запропоновані у проекті підходи щодо надання Службі спеціального статусу, порядку його формування, підзвітності та підконтрольності (ст. ст. 1, 2 проекту) можуть бути визнані такими, що не повною мірою узгоджуються з відповідними положеннями Конституції України.

По-друге, відповідно до ст. 107 Конституції України, а також ст. 1 Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України" Рада національної безпеки і оборони України (далі - РНБО) є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони при Президентові України. При цьому у ч. 2 ст. 107 Основного Закону України визначено, що РНБО координує і контролює діяльність виключно органів виконавчої влади і лише у сфері національної безпеки і оборони. Отже запропонована проектом "підзвітність" Служби РНБО суперечить зазначеним конституційним приписам, а тому є неприйнятною. Аналогічні зауваження стосуються також і п. 2 Прикінцевих та перехідних положень законопроекту, якими пропонуються відповідні зміни до Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України".

Опрос