Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов Украины" (относительно парламентских выборов)

Заключение к проекту закона Украины от 16.04.2014 № 4716
Дата рассмотрения: 20.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (щодо парламентських виборів)" (реєстр. N 4716 від 16.04.2014 р.)

У Головному науково-експертному управлінні розглянуто поданий законопроект, яким пропонується внести окремі зміни до Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон). Зокрема, пропонується: зменшити прохідний бар'єр для політичних партій на парламентських виборах з 5 % до 3 % (зміни до статті 98 Закону); встановити, що підставою для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним є виявлення фактів незаконного голосування у кількості, що перевищує 3 % кількості виборців (тоді як чинним приписом Закону встановлено 5 %), які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці (зміни до статті 92).

За результатами розгляду законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Встановлення величини прохідного бар'єру для політичних партій під час парламентських виборів є питанням політичної доцільності. Разом з тим при визначенні величини виборчого бар'єру слід враховувати як необхідність забезпечення ефективного функціонування парламенту, так і вимогу щодо найбільш повного представництва громадян у законодавчому органі.

Верховна Рада України є єдиним загальнонаціональним представницьким органом законодавчої влади, однією з головних функцій якого є представницька функція, суть якої полягає у якнайповнішому відображенні інтересів громадян України. У такий спосіб парламент як виборний колегіальний орган державної влади відіграє роль своєрідного "дзеркала суспільства", завдяки чому забезпечується максимально повна участь громадян в управлінні державними справами та досягнення суспільно-політичного компромісу у процесі вирішення найважливіших питань державного і суспільного життя, віднесених Конституцією України до його відання. При цьому ефективність діяльності парламенту щодо здійснення покладених на нього Основним Законом України функцій багато в чому залежить від того, наскільки існуюча виборча система здатна забезпечити справжнє волевиявлення народу і якомога ширше представництво інтересів виборців у парламенті.

У сучасній конституційно-правовій практиці при використанні пропорційної виборчої системи для політичних партій завжди встановлюється виборчий бар'єр - вимога набрати певний відсоток голосів виборців, який надасть певній політичній партії право бути представленою у парламенті. Визначення величини прохідного бар'єру є питанням політичної доцільності і зумовлено станом та тенденціями розвитку політичної системи, проте при його визначенні слід уникати крайнощів. Встановлення мінімального виборчого бар'єру (наприклад, 1 %) може призвести до формування недієздатного парламенту, в якому мандати депутатів можуть отримати представники багатьох дрібних політичних партій, які не зможуть дійти згоди при прийнятті відповідних рішень, у тому числі під час формування уряду. Встановлення ж високого прохідного бар'єру (більше 5 %) матиме наслідком зниження рівня представництва інтересів громадян, оскільки значна частина громадян, які голосували за партії, що не набрали відповідної кількості голосів, взагалі не буде представлена у парламенті. Саме тому в переважній більшості зарубіжних країн прохідний бар'єр визначається у межах 3 - 5 %.

З огляду на наведе Головне управління не вбачає правових перешкод для зменшення прохідного бар'єру з 5 % до 3 %.

Опрос