Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы (относительно установления ответственности народных депутатов Украины, Президента Украины за невыполнение предвыборных программ)

Заключение к проекту закона Украины от 15.04.2014 № 4704
Дата рассмотрения: 18.07.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України" (щодо встановлення відповідальності народних депутатів України, Президента України за невиконання передвиборних програм) (реєстр. N 4704 від 15.04.2014 р.)

У законопроекті пропонується внести зміни до законів України "Про вибори народних депутатів України", "Про статус народного депутата України", "Про політичні партії", "Про вибори Президента України", "Про Центральну виборчу комісію", Кодексу адміністративного судочинства України з метою впровадження юридичної відповідальності за невиконання передвиборних програм народними депутатами України, Президентом України, партіями для забезпечення захисту прав виборців, подолання кризового стану представницької демократії та належного втілення в життя обіцянок, даних народними депутатами України, Президентом України під час передвиборної кампанії (п. 2 пояснювальної записки).

За результатами розгляду даного законопроекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. В проекті пропонується запровадити юридичну відповідальність за невиконання намірів та обіцянок, які не є юридичними зобов'язаннями і не мають правового характеру. Передвиборні програми кандидатів на виборні посади та політичних партій є суто політичними документами, вони не створюють юридичних обов'язків.

Слід також звернути увагу й на те, що передвиборні програми зазвичай не містять чітких однозначних обіцянок, вони скоріше є свого роду деклараціями намірів відповідних осіб або партій. Реалізація цих намірів як правило залежить не лише від особи, у програмі якої вони проголошені, а й від багатьох інших суб'єктів. Зокрема, народному депутату України для реалізації своїх законодавчих намірів потрібна підтримка великої кількості інших депутатів. Так само й Президент України чи політична партія, яка провела до парламенту певну кількість своїх представників, практично ніколи не мають влади, достатньої для того, щоб самостійно, без допомоги інших суб'єктів, здійснити свої наміри або виконати свої обіцянки.

З огляду на відзначені вище обставини відповідальність політиків за невиконання своїх передвиборних програм не може бути правовою і має носити суто політичний характер. Найчастіше така відповідальність має вигляд необрання відповідної особи або представників відповідної партії на наступних виборах, внаслідок чого ці особи позбавляються доступу до влади й можливості впливати на прийняття політичних рішень.

2. Новелами проекту передбачається встановлення процедури звітності Президента України, політичних партій та народних депутатів України щодо виконання їх передвиборчих програм та санкцій, пов'язаних з неподанням такої звітності або з встановленням "фактів" їх невиконання.

Опрос