Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Кодекс Украины о недрах (относительно усовершенствования законодательства в сфере пользования недрами сельскохозяйственными товаропроизводителями)

Заключение к проекту закона Украины от 09.04.2014 № 4666
Дата рассмотрения: 18.06.2014 Карта проходжения проекта

Висновок відповідального комітету

ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ

Комітет з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи розглянув проект Закону про внесення змін до Кодексу України про надра (щодо вдосконалення законодавства у сфері користування надрами сільськогосподарськими товаровиробниками, реєстр. N 4666), поданий народними депутатами України Лабазюком С. П., Мартиняком С. В., Негоєм Ф. Ф., Кутовим Т. В., Сабієм І. М. і Мельничук Л. Ю.

Метою законопроекту визначено захист інтересів малого і середнього бізнесу в сільському господарстві, зокрема в галузі тваринництва шляхом надання права землевласникам і землекористувачам, які зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку, видобувати та використовувати прісні води у сільському господарстві.

Відповідно до частини першої статті 23 Кодексу землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів, підземні води для власних господарсько-побутових потреб, нецентралізованого та централізованого (крім виробництва фасованої питної води) господарсько-питного водопостачання за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 куб. метрів на добу, та використовувати надра для господарських і побутових потреб.

Слід зазначити, що до Комітету надходять численні звернення, спричинені наявністю певних елементів правової невизначеності та суперечливості у частині першій статті 23 Кодексу про надра, що породжує питання реалізації та правозастосування цієї статті, і потребують врегулювання. Про це також у своєму висновку зазначає Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України.

Проте законопроект має ряд недоліків, зокрема, назва законопроекту в частині "вдосконалення законодавства у сфері користування надрами сільськогосподарськими товаровиробниками", не узгоджується з його змістом, оскільки пропонується внести зміни щодо реалізації права землевласників і землекористувачів, до яких належать також сільськогосподарські товаровиробники, на видобування корисних копалин місцевого значення, торфу, прісних підземних вод та користування надрами для інших цілей.

За висновком Кабінету Міністрів України реалізація зміни, запропонованої законопроектом, може призвести до заподіяння значної шкоди водозабору, водним ресурсам та навколишньому природному середовищу, якщо в разі незначної продуктивності водозабору (менш як 300 куб. метрів на добу) водокористувач видобуватиме підземні води в межах максимально дозволеного обсягу, що становить 300 куб. метрів на добу.

Слід відзначити, що запропоновані зміни спрямовані на врегулювання питання видобування підземних вод за умови, що продуктивність водозаборів підземних вод не перевищує 300 кубічних метрів на добу, як це передбачено частиною першою статті 23 Кодексу України "Про надра". Проте навіть у разі прийняття запропоновані зміни не матимуть запланованих авторами наслідків, оскільки відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України від 27.03.14 N 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" статтю 263.1 Податкового кодексу України доповнено новою частиною, згідно з якою "платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, - громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що в межах наданих їм земельних ділянок, розмір яких перевищує норми, передбачені статтею 121 Земельного кодексу України, видобувають прісні підземні води із застосуванням електричних пристроїв у обсязі понад 13 кубічних метрів на особу в місяць (за показниками лічильників)".

Опрос