Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно увеличения размера пособия при рождении ребенка и улучшения демографической ситуации в государстве)

Заключение к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4661
Дата рассмотрения: 16.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини та покращення демографічної ситуації у державі)" (N 4661 від 08.04.2014 р.)

У законопроекті пропонується збільшити з 1 січня 2015 року державну допомогу при народженні дитини. Передбачається також виключення із Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" положень, якими були внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та відповідно до яких змінені розміри та порядок надання державної допомоги при народженні дитини і вилучені з цього Закону норми щодо надання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зокрема, передбачається, що з 1 липня 2014 року допомога при народженні дитини призначатиметься у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюватиметься одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми допомоги буде виплачуватися протягом наступних 36 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При розгляді відповідного законопроекту (N 4576 від 27.03.2014 р.) Головне управління висловлювало свою негативну позицію щодо цих положень з огляду на статтю 22 Конституції України, за змістом якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Крім того, скорочення вказаних виплат порушує право громадян на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї (стаття 48 Конституції України). На нашу думку, важливо враховувати, що прийнятий у 2012 році Закон України "Про внесення зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо виплати допомоги при народженні дитини" був зумовлений економічною та демографічною кризою в Україні, потребою у кардинальних змінах якості та тривалості життя, всієї демографічної ситуації.

Водночас, на наш погляд, є недоцільним встановлювати розміри допомоги при народженні дитини у твердих грошових сумах. Відповідно до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Тому розміри одноразової допомоги при народженні дитини було б доцільно як в чинних нормах Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначати у відношенні до прожиткового мінімуму для дітей до шести років, з метою попередження зменшення державних гарантій сім'ям з дітьми в подальші періоди.

Опрос