Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно производства и оборота слабоалкогольних напитков, содержащих кофеин

Заключение к проекту закона Украины от 08.04.2014 № 4656
Дата рассмотрения: 27.05.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо виробництва і обігу слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн"

У законопроекті пропонується: заборонити виробництво слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн в концентрації, що перевищує 0,4 грама на 1 літр напою, крім виробництва на експорт за умови вивезення готової продукції за межі митної території України; запровадити спеціальне маркування для слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, а також передбачити їх розлив у тару не більш ніж 0,5 літра; заборонити продаж слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, в усіх місцях торгівлі з 24 до 6 години; супроводжувати рекламу слабоалкогольних напоїв, які містять кофеїн, спеціальним текстом попередження. Відповідні зміни пропонуються до законів України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про рекламу".

Необхідність прийняття законопроекту, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, обумовлена потребою встановлення на законодавчому рівні заходів з обмеження та попередження обігу, зокрема, продажу, алкогольних напоїв з вмістом кофеїну з метою запобігання поширення в Україні підліткового алкоголізму.

Головне управління з приводу внесеного законопроекту вважає за доцільне зазначити таке.

1. Управління, виходячи з мотивів суспільної необхідності, в цілому вважає слушними та вартими підтримки пропозиції щодо заборони обігу на території країни небезпечних та обмеження споживання шкідливих для здоров'я громадян товарів.

Щодо слабоалкогольних енергетичних напоїв, що містять кофеїн, доречно звернути увагу на те, що у світі зростає рівень занепокоєння небезпекою для здоров'я громадян, насамперед, молоді, від вживання цієї продукції, що дає підстави робити відповідні кроки у напрямі встановлення різного роду обмежень (включаючи заборону обігу) щодо її споживання, про що, зокрема, зазначається і у Пояснювальній записці до законопроекту.

Принагідно звертаємо увагу на те, що ще у жовтні 2012 р. основні глобальні виробники алкогольних напоїв дійшли домовленості, що визначається 10 цільовими напрямками дій на 5 років, у тому числі не виробляти алкогольних напоїв, що містять надлишкову кількість доданих стимуляторів, таких як кофеїн, гуарана і таурін, і не проводити цілеспрямований маркетинг алкогольних напоїв з огляду на їх енергетичний та стимулюючий ефект. Таке рішення, зокрема, спричинено тим, що хоча токсикологічна або поведінкова взаємодія кофеїну та алкоголю на сучасному етапі досліджень не є доведеною, а за результатами окремих наукових досліджень, проведеного, зокрема, Європейським департаментом харчової безпеки (EFSA), помірне споживання енергетичних напоїв безпечно для здоров'я дорослої людини, проте існує усвідомлення того, що така взаємодія потребує глибшого дослідження, оскільки доведеним негативними наслідками такої взаємодії є: "подвійна" дегітратація організму; пролонгована дія кофеїну у супроводі споживання алкоголю; у людей, чутливих до кофеїну, і тих, що входять в групу ризику, навіть невелика кількість кофеїну може викликати серцебиття, тремтіння, знервованість та підвищення артеріального тиску; у молоді та дітей споживання кофеїну може супроводжуватися розладами концентрації, почуттям тривожності і напруги, а також проблемами зі сном; побічним ефектом кофеїну є виникнення залежності по відношенню до цієї речовини. Зроблений висновок і про те, що для визначення максимально допустимої дози кофеїну для змішаних алкогольних напоїв потрібно враховувати, по-перше, посилення дії кофеїну у суміші з алкогольними напоями, по-друге, можливий антагоністичний ефект суміші алкоголю і кофеїну на поведінку. Варто звернути увагу і на те, що Науковий комітет з продуктів харчування Європейського Союзу (SFC - Scientific Commitee on Food) не рекомендує вживати алкоголь та енергетичні напої одночасно, оскільки сумісна дія енергетичного напою і алкоголю з одночасним активним рухом може викликати проблеми зі здоров'ям, пов'язаними зі зневодненням.

В контексті зазначеного вважаємо логічним приймати рішення щодо виведення з обігу слабоалкогольних енергетичних напоїв з вмістом кофеїну понад 0,4 грама на 1 літр напою, зокрема, шляхом встановлення заборони на його виробництво (для внутрішнього продажу) та продаж в Україні, на підставі відповідних фахових експертних, зокрема, санітарно-епідеміологічного, висновків, на підставі яких можна було б визначити обгрунтовану величину граничного рівня вмісту кофеїну у слабоалкогольних напоях, при перевищенні якого забороняється обіг відповідної продукції на ринку України. У цьому зв'язку зауважимо, що у світі застосовуються різні підходи до встановлення такої граничної величини. Наприклад, за Технічним регламентом Митного Союзу ТР МС 021/2011 "Про безпеку харчової продукції", затвердженим Рішенням Комісії Митного Союзу від 9 грудня 2011 р. N 880 і який вступив в дію з 1 липня 2013 р., вміст кофеїну в тонізуючих напоях не повинен перевищувати 400 мг/дм3 (джерело: nasa-online.ru/wp-content/uploads/NASA_pismo-v-LDPR.doc). Натомість у Швейцарії дозволений вміст кофеїну в алкогольних напоях встановлений на рівні 150 мг на літр напою, при цьому при перевищенні вмісту кофеїну показника 30 мг на літр напою необхідним є напис "містить кофеїн" (джерело: http://www.admin.ch/opc/de/classified-compilation/20050173/201401010000/817.022.111.pdf).

Внесена законодавча пропозиція, на нашу думу, потребує належного обгрунтування і в контексті реалізації євроінтеграційного курсу України, що, серед іншого, передбачає адаптацію національного законодавства до законодавства Європейського Союзу.

Опрос