Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины (относительно усовершенствования расчетов за энергоносители)

Заключение к проекту закона Украины от 07.04.2014 № 4644
Дата рассмотрения: 09.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів України (щодо удосконалення розрахунків за енергоносії)"

У законопроекті, як зазначається у Пояснювальній записці до нього, пропонується: "надати право Нацкомпослуг встановлювати тарифи на теплову енергію з урахуванням послуг з опалення, що виключить процедуру двоетапного затвердження тарифів для споживачів. Пропонується внести зміни до законів України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про житлово-комунальні послуги", "Про місцеве самоврядування в Україні"; запровадити зарахування коштів, що вносяться за теплову енергію (для виробництва якої використовується природний газ, що постачається гарантованим постачальником), на поточні рахунки із спеціальним режимом використання теплопостачальних та теплогенеруючих організацій для проведення розрахунків за використаний природний газ; приведення розрахунку "зеленого" тарифу для електроенергії виробленої з енергії сонячного випромінювання до єдиних розрахунків для електричної енергії виробленої з енергії вітру; встановлення правила, за яким всі виробники електричної енергії з відновлювальних джерел енергії, будуть закуповувати електричну енергію для власних потреб або для господарських потреб за ціною, яка відповідає величині "зеленого" тарифу, встановленого такому виробнику; скасування пільгового приєднання об'єктів електроенергетики, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії, за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу або розподіл електричної енергії.

"Проект, - за змістом супровідних до нього документів, - розроблений з метою створення сприятливих основ для збалансованого розвитку ринку житлово-комунальних послуг, унормування відносин виконавців та споживачів, підвищення якості послуг та ефективності механізму формування та встановлення тарифів на їх надання, а також з метою збалансування ринку електричної енергії, а також раціонального використання електричної енергії виробниками електричної енергії для власних потреб, недопущення дискримінації між різними групами виробників електричної енергії, які використовують різні види альтернативних джерел енергії для її виробництва, а також усунення технічних перепон у застосуванні існуючих положень Закону".

Головне управління, проаналізувавши (у відведений час) законопроект, з приводу окремих його положень вважає за доцільне зазначити таке.

1. Зауважимо, що Пояснювальна записка до законопроекту не містить будь-якої економічної аргументації на користь прийняття передбачених законопроектом змін до ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" щодо виключення з повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг визначення виконавця послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

2. Законопроектом пропонується доповнити ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" новою частиною 4, в якій зазначається, що виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг централізованого постачання гарячої води для об'єктів всіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Головне управління звертає увагу на те, що у разі прийняття статті в такому вигляді нове положення ч. 4 ст. 19 Закону суперечитиме ч. 3 цієї ж статті, оскільки в останній зазначається, що виробник послуг може бути їх виконавцем, тобто теплогенеруюча організація також може бути виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг централізованого постачання гарячої води.

3. Вважаємо за доцільне висловити застереження з приводу того, що викладення ч. 1 ст. 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в редакції, згідно з якою "укладання договорів на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)) згідно з установленим переліком для об'єктів державної або комунальної власності здійснюється за результатами конкурсу", може призвести до обмежень права споживача у виборі постачальника послуг (централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).

4. Законопроектом передбачається внесення змін до ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якими передбачається, що до повноважень органів місцевого самоврядування в галузі бюджету, фінансів і цін віднесено встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

У зв'язку з цим потребують відповідного уточнення повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, визначені у Законі України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг".

Опрос