Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О столице Украины - городе-герое Киеве" (относительно предоставления Киевскому городскому голове возможности реально влиять на развитие города)

Заключение к проекту закона Украины от 07.04.2014 № 4638
Дата рассмотрения: 09.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (щодо надання Київському міському голові можливості реально впливати на розвиток міста)" (реєстр. N 4638 від 07.04.2014 р.)

Головне науково-експертне управління розглянуло поданий законопроект, який передбачає внесення низки змін до Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ" (далі - Закон) щодо порядку призначення посадових осіб Київської міської та районних у місті державних адміністрацій.

1. У проекті пропонується у ч. 2 ст. 10-1 Закону замінити чинну відсильну норму приписом про те, що Київський міський голова призначається Президентом України головою Київської міської державної адміністрації. Запропоновані новели не викликають принципових заперечень, оскільки за змістом ч. 1 статті 10-1 Закону "виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві", тож звідси випливає, що на посаду голови Київської міської державної адміністрації має бути призначена особа, обрана територіальною громадою м. Києва на посаду Київського міського голови, який відповідно до ч. 2 ст. 141 Конституції України і має очолювати виконавчий орган ради - Київську міську державну адміністрацію.

Таке розуміння конституційних і законодавчих положень стосовно здійснення виконавчої влади у м. Києві підтверджується і рішенням Конституційного Суду України від 25 грудня 2003 р. N 21-рп/2003 (справа про особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування в місті Києві), згідно з яким "Київську міську державну адміністрацію має очолювати лише особа, обрана Київським міським головою".

2. Проект містить пропозиції щодо внесення змін до абз. 2 ч. 3 ст. 11 Закону стосовно призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України голови районної у місті Києві державної адміністрації (у разі неутворення районної у місті Києві ради) за поданням Київського міського голови.

Проте, такі новели певним чином не узгоджуються з приписами Конституції України, частина четверта ст. 118 якої містить імперативний припис про те, що голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України. Враховуючи приписи ч. 2 цієї ж статті Конституції України про те, що особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України, вважаємо, що пропозиції щодо внесення змін до абз. 2 ч. 3 ст. 11 Закону повинні містити обов'язкову участь Уряду України у процедурі призначення на посаду та звільнення з посади Президентом України голови районної у місті Києві державної адміністрації (у разі неутворення районної у місті Києві ради).

Водночас варто враховувати, що Конституція України взагалі не передбачає існування районних у місті Києві державних адміністрацій, а втілена свого часу у Законі, до якого пропонуються зміни, ідея відмови від районних у м. Києві рад також викликає певні сумніви з точки зору відповідності Конституції України, оскільки абзацом третім п. 8 Розділу XV "Перехідні положення" Основного Закону України передбачається збереження районних у містах рад, а ч. 1 ст. 142 Конституції України визнає територіальні громади районів у містах суб'єктами права комунальної власності.

Тому, в цілому погоджуючись із можливістю запропонованого проектом коригування окремих положень Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", вважаємо, що Закон потребує більш комплексного оновлення з метою приведення його у відповідність до конституційних приписів та відновлення повноцінного місцевого самоврядування в м. Києві.

Опрос