Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О перечне объектов права государственной собственности, не подлежащих приватизации

Заключение к проекту закона Украины от 22.08.2014 № 4541а
Дата рассмотрения: 01.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" (реєстр. N 4541а від 22.08.2014 р.), внесений Кабінетом Міністрів України

У проекті пропонується прийняти новий Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, які не підлягають приватизації", визнавши таким, що втратив чинність, чинний закон з цього приводу. У новому законі суттєво скорочується перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, шляхом виключення з переліку об'єктів, які не відповідають критеріям, визначеним у статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна", а також тих об'єктів, які були ліквідовані або реорганізовані. Крім цього, передбачається затвердження чотирьох переліків об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, замість двох, які діють на сьогодні. У проекті також пропонується скасувати державну монополію на виробництво спирту етилового та запровадити конкуренцію в зазначеній галузі, а також встановити тимчасовий захист підприємств, що виключаються з додатків до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації", від процедури банкрутства. Прийняття проекту, на думку суб'єкта права законодавчої ініціативи, сприятиме захисту майнових прав держави та упорядкуванню переліку об'єктів права державної власності, які не підлягають приватизації, та врегулюванню питань, які можуть виникнути у зв'язку із зняттям заборони на приватизацію підприємств спиртової галузі, агропромислового комплексу та підприємств, що знаходяться на різних стадіях банкрутства.

Головне управління, розглянувши законопроект, вважає за доцільне висловити щодо його змісту наступні зауваження та пропозиції:

1. У проекті пропонується затвердити чотири окремих переліки: перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, згідно з додатком N 1; перелік акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації, згідно з додатком N 2; перелік об'єктів права державної власності, державні контрольні пакети акцій яких у розмірі 60 відсотків плюс одна акція не підлягають приватизації, а решта приватизується за рішенням Кабінету Міністрів України та Ради національної безпеки та оборони України, згідно з додатком N 3; перелік об'єктів права державної власності та господарських товариств, акції (частки, паї) яких належать державі, що розташовані на окупованій території Автономної Республіки Крим та місті Севастополі, згідно з додатком N 4.

Слід звернути увагу на те, що у абзаці першому частини 4 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" визначено, що Верховна Рада України за поданням Кабінету Міністрів України затверджує перелік державних підприємств, що не підлягають приватизації, та акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації. Виходячи з цього, пропонуємо уточнити назву відповідного переліку на перелік державних підприємств, організацій, установ, які не підлягають приватизації, згідно з додатком N 1. Крім цього, на нашу думку, переліки акціонерних товариств, які включені до додатків N 2 та 3, доцільно об'єднати у єдиний перелік акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації. Тим більш, що до переліку об'єктів права державної власності, державні контрольні пакети акцій яких у розмірі 60 відсотків плюс одна акція не підлягають приватизації, а решта приватизується за рішенням Кабінету Міністрів України та Ради національної безпеки та оборони України, згідно з додатком N 3, включено всього лише 3 підприємства, причому два з них є державними підприємствами, а не акціонерними товариствами, які доцільніше включити до Переліку об'єктів згідно з додатком N 1. Зазначимо також, що ні Закон України "Про приватизацію державного майна", ні Закон України "Про Раду національної безпеки та оборони України" не передбачають повноважень РНБО України щодо прийняття рішень про приватизацію окремих об'єктів права державної власності. Вважаємо також, що у переліку акціонерних товариств, державні пакети акцій яких не підлягають приватизації, має бути чітко визначений розмір пакету акцій, який залишається у державній власності. Інакше виникає загроза приватизації частини державних акцій поза контролем Верховної Ради України.

2. Головне управління пропонує виключити з статті 1 частину другу, згідно з якою приватизації не підлягають запаси державного резерву незалежно від його місцезнаходження, а також підприємства, установи і організації та інші об'єкти, що входять до системи державного резерву. Це пояснюється тим, що заборона приватизації запасів державного резерву, установ і організацій та інших об'єктів, що входять до системи державного резерву, вже передбачена в абзаці другому пункту "г" частини 2 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна". Крім цього, підприємства системи державного резерву включені до переліку об'єктів згідно з додатком N 1 статті 1 проекту.

5. На думку управління, перелік об'єктів права державної власності, які не підлягають приватизації, який міститься у проекті, має бути узгоджений з переліком відповідних об'єктів у частинах 2 та 4 статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна". Зокрема, йдеться про включення до нього таких підприємств, як підприємства метрополітену та міського електротранспорту, підприємства з виробництва цінних паперів тощо. Не врахована у проекті заборона приватизації публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, яке утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", відчуження акцій якого заборонено статтею 8 названого Закону. Сумнівним є включення до переліку єдиних майнових комплексів філій певних підприємств, оскільки вони не є юридичними особами. На нашу думку, юридично коректніше включити у ці переліки державні підприємства, до складу яких входять ці філії.

Опрос