Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно отчетного периода при применении норм трансфертного ценообразования)

Заключение к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4527
Дата рассмотрения: 25.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо звітного періоду при застосуванні норм трансфертного ціноутворення)"

У законопроекті пропонується доповнити підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України новим пунктом 23, згідно з яким "першим звітним періодом для цілей трансфертного ціноутворення є період, який починається 1 січня та закінчується 31 грудня 2014 року".

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що "згідно з пунктом 39.4 статті 39 Податкового кодексу України для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворення звітним періодом є календарний рік". Оскільки стаття 39 була введена в дію з 1 липня 2013 року, то за цей період "неможливо достовірно подати до 1 травня 2014 року звіт про контрольовані операції, що призведе до необгрунтованого застосування податковими органами штрафів за неподання звіту про контрольовані операції. Крім того, на виконання вимог статті 39 Податкового кодексу України до цього часу не розроблено Методику визначення ціни банківських послуг, що також унеможливлює платниками податків у 2014 році застосовувати норми статті 39 Податкового кодексу України".

Головне управління, погоджуючись в цілому з наведеними аргументами, адже у своєму експертному висновку до законопроекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення" (реєстр. N 2515 від 12.03.2013 р.) Управління також звертало увагу на те, що набрання чинності закону з 1 липня 2013 року, не відповідає вимогам підпункту 4.1.9 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України, яким визначено принцип стабільності податкового законодавства України, згідно з яким "зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року". На ці ж вимоги законодавства звертало увагу й Головне юридичне управління.

У той же час, на нашу думку, оскільки норми статті 39 Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення діяли тільки півроку і зважаючи на те, що такий механізм ціноутворення в цілях оподаткування є новим для вітчизняного податкового законодавства, а також на відсутність у вітчизняних платників податків практичного досвіду в питаннях трансфертного ціноутворення, то, можливо, було б логічним не переносити перший звітний період для цілей трансфертного ціноутворення на період з 1 січня до 31 грудня 2014 року, а залишити чинний звітний період, одночасно прийнявши рішення щодо незастосування жодних фінансових санкцій до відповідних платників податків. Адже така звітність дозволить відповідним державним фінансовим органам проаналізувати вітчизняну практику застосування трансфертного ціноутворення, узагальнити допущені платниками податків помилки та, у разі необхідності, внести відповідні корегування у чинне податкове законодавство.

Опрос