Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (относительно ответственности за преступления против основ национальной безопасности Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4524-1
Дата рассмотрения: 01.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України)"

З метою посилення кримінальної відповідальності за злочини проти основ національної безпеки проектом пропонується внести зміни до санкцій статей 110, 111, 113, 114 та 279 Кримінального кодексу України (далі - КК), зокрема значно збільшити строки позбавлення волі, а також доповнити чинний КК новою статтею 114-1 "Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань", встановивши відповідальність за вказані діяння.

Даний законопроект є альтернативним до проекту N 4524 від 24.03.2014 р. За результатами вивчення проекту Головне науково-експертне управління вважає за необхідне висловити наступні зауваження до його змісту:

1. Положення законопроекту передбачають різке посилення покарань у вигляді позбавлення волі. На наш погляд, з таким підходом навряд чи можна погодитися з наступних причин.

Виходячи з приписів частини другої статті 50 КК, покарання має на меті не стільки кару, скільки виправлення засуджених та запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами. Як показує практика, просте збільшення розміру покарання, особливо у виді позбавлення волі, не тільки не досягає зазначеної мети, але й досить часто призводить до вчинення засудженою особою нових злочинів.

Зокрема, викликають сумнів пропозиції законопроекту щодо виключення з санкції частини 1 статті 110 КК покарання у виді обмеження волі на певний строк та щодо значного збільшення строків покарання у виді позбавлення волі, аж до довічного позбавлення волі (частина 3 статті 110 КК - в ред. проекту). Виключення альтернативного виду покарання із санкції частини 1 не дасть змоги суду при призначенні покарання реалізувати принцип індивідуалізації покарання, згідно з яким покарання повинно бути призначене з урахуванням ступеню тяжкості вчиненого злочину, особи винного та обставин, що пом'якшують або обтяжують покарання (пункт 3 частини 1 статті 65 КК).

Не виглядають доцільними і запропоновані проектом зміни до статті 111 КК: передбачений цією статтею мінімальний термін позбавлення волі (10 років) є достатнім і навряд чи його збільшення на 2 роки справить хоча б мінімальний превентивний вплив. Аналогічні зауваження виникають до запропонованих у проекті змін до статей 113 та 114 КК.

Опрос