Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Уголовный кодекс Украины (об усилении ответственности за совершение преступлений против основ национальной безопасности Украины)

Заключение к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4524
Дата рассмотрения: 01.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України (про посилення відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки)"

З метою посилення кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України у законопроекті пропонується значно збільшити розміри санкцій у статтях 109 - 111, 113 та 114 Кримінального кодексу України (далі - КК), зокрема встановити за вказані злочини покарання у виді позбавлення волі на певний строк із конфіскацією майна. Крім того, пропонується не застосовувати строки давності за вчинення злочинів, передбачених статтями 109 - 114 КК.

Головне науково-експертне управління, розглянувши поданий проект, вважає за доцільне зазначити таке.

1. Застосування строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за загальнокримінальні злочини є класичним інститутом кримінального права, який діє не лише у кримінальному законі України, а й у кримінальному законодавстві усіх країн, право яких відноситься до континентальної чи англо-американської правових систем.

З точки зору загальної і спеціальної превенції, а також виправлення правопорушника кримінальна відповідальність є доцільною та ефективною лише у тому разі, коли притягнення до неї відбувається протягом певного відносно нетривалого строку після вчинення злочину. Покарання, призначене після того, як сплив тривалий строк, протягом якого винний не вчиняв нових злочинів, є актом, несумісним з принципом гуманізму, і набуває рис необгрунтованої помсти з боку держави. Доцільність звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності з погляду кримінального процесу та криміналістики пояснюється також і тим, що з плином часу докази вчинення злочину втрачаються, а тому сплив тривалого проміжку часу з моменту вчинення злочину істотно перешкоджає, а інколи й унеможливлює успішне розкриття і розслідування злочину, а також об'єктивний розгляд кримінальної справи в суді.

Чинна редакція статті 49 КК (частина 5) відповідно до норм міжнародного права передбачає незастосування строків давності притягнення до кримінальної відповідальності лише за вчинення особливо небезпечних злочинів проти миру та безпеки людства, зокрема, розв'язання та ведення агресивної війни (стаття 437 КК), порушення законів та звичаїв війни (стаття 438 КК), застосування зброї масового знищення (стаття 439 КК), геноцид (частина 1 статті 442 КК), до яких перелічені в проекті злочини не належать. Такий строк давності обумовлений кримінологічними чинниками, багаторічною усталеною практикою розслідування та судовою практикою стосовно даної категорії справ.

У той же час додані до проекту документи не містять матеріалів кримінологічних, статистичних чи інших досліджень, які б підтверджували доцільність відходу від тривалої законодавчої традиції та практики застосування положень кримінального права, який фактично пропонується здійснити у даному законопроекті стосовно зазначених у ньому складів злочинів.

2. Положення законопроекту передбачають різке посилення покарань у вигляді позбавлення волі. На наш погляд, з таким підходом навряд чи можна повністю погодитися з наступних причин.

Опрос