Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (о социальных гарантиях лицам, исполняющим обязанности по мобилизации)

Заключение к проекту закона Украины от 24.03.2014 № 4500-2
Дата рассмотрения: 26.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (про соціальні гарантії особам, які виконують обов'язки щодо мобілізації) (N 4500-2 від 24.03.2014 р.)

У законопроекті пропонується забезпечити захист трудових прав працівників під час виконання ними обов'язків щодо мобілізації, передбачивши, зокрема, що призов та проходження працівниками військової служби під час мобілізації не є підставою для припинення трудового договору; на час проходження працівниками військової служби при мобілізації за працівниками зберігаються місце роботи, займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності. Крім цього, пропонується передбачити для осіб, які не займають посад на підприємстві, в установі, організації, і є позичальниками кредитно-фінансових установ, можливість скористатися правом тимчасового призупинення виплати щомісячного платежу по узятому ними кредиту (позиці) та відповідних відсотків і перенесення строку погашення кредиту (позики).

Головне управління, підтримуючи в цілому законодавчу ініціативу щодо вдосконалення системи гарантій прав працівників на час виконання ними обов'язків щодо мобілізації, вважає за доцільне зазначити про таке.

Насамперед слід зауважити, що чинним законодавством не передбачений такий вид військової служби, як військова служба під час мобілізації, що потребує відповідних змін і доповнень до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Також звертаємо увагу на те, що у разі прийняття або призову громадянина на військову службу він набуває статусу військовослужбовця, з притаманними цьому статусу порядком матеріально-грошового забезпечення і відповідними гарантіями і пільгами. Зокрема, на відміну від працівників військовослужбовці мають право не на заробітну плату, а на грошове забезпечення, відповідні права і пільги у разі прийняття або призову на військову службу, звільнення з військової служби або загибелі чи каліцтва у період проходження військової служби (див. статті 8, 9, 15, 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"). З огляду на зазначене потребує уточнення запропонована нова норма, відповідно до якої призов та проходження працівниками військової служби під час мобілізації не є підставою припинення трудового договору (стаття 36 Кодексу законів про працю України). Річ у тому, що при реалізації цієї пропозиції відповідні працівники втрачають право на отримання вихідної допомоги у розмірі двох мінімальних заробітних плат, що передбачена у статті 44 Кодексу законів про працю України.

Опрос