Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно гарантий для работников на время исполнения обязанностей относительно мобилизации)

Заключение к проекту закона Украины от 20.03.2014 № 4500
Дата рассмотрения: 24.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо гарантій для працівників на час виконання обов'язків щодо мобілізації)" (N 4500 від 20.03.2014 р.)

У законопроекті запропоновано забезпечити захист трудових прав працівників під час виконання ними обов'язків щодо мобілізації, передбачивши, зокрема, що на час виконання обов'язків щодо мобілізації, на час призову та проходження працівниками військової служби під час мобілізації, за працівниками зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності.

Головне науково-експертне управління, підтримуючи в цілому законодавчу ініціативу щодо вдосконалення системи гарантій прав працівників на час виконання обов'язків щодо мобілізації, вважає за доцільне зазначити про таке.

Звертаємо увагу на те, що у разі прийняття або призову громадянина на військову службу він набуває статусу військовослужбовця, з притаманними цьому статусу порядком матеріально-грошового забезпечення і відповідними гарантіями і пільгами. Зокрема, на відміну від працівників військовослужбовці мають право не на заробітну плату, а на грошове забезпечення, відповідні права і пільги у разі прийняття або призову на військову службу, звільнення з військової служби або загибелі чи каліцтва у період проходження військової служби (див. статті 8, 9, 15, 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").

Згідно з трудовим законодавством призов або вступ працівника на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу є підставою припинення трудового договору (стаття 36 Кодексу законів про працю України) і у цих випадках працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі двох мінімальних заробітних плат (стаття 44 КЗпП).

У статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також передбачено, що за військовослужбовцями строкової служби, які до призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності і господарювання, зберігається при звільненні з військової служби право на працевлаштування їх в тримісячний строк на те ж підприємство, в установу чи організацію або їх правонаступники на посаду, не нижчу за ту, яку вони займали до призову на військову службу. Крім цього, протягом місяця з дня взяття на військовий облік за місцем проживання військовий комісаріат в порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України, надає їм матеріальну допомогу в розмірі середньої місячної заробітної плати за останнім місцем роботи за рахунок коштів державного бюджету. Також вони користуються за інших рівних умов переважним правом на залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці протягом двох років з дня звільнення з військової служби.

З урахуванням цього вважаємо за доцільне у статті 119 КЗпП зазначити, що права і пільги військовослужбовця у зв'язку проходження військової служби мають регулюватися вищезгаданим Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Опрос