Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей", относительно предоставления денежной помощи участникам антитеррористической операции

Заключение к проекту закона Украины от 13.08.2014 № 4492а
Дата рассмотрения: 26.09.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", щодо надання грошової допомоги учасникам антитерористичної операції" (N 4492а від 13.08.2014 р.)

У законопроекті пропонується поширити дію Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон), а також передбачені ним пільги і компенсації додатково на військовозобов'язаних, резервістів, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, та тих осіб, що мобілізувались добровільно, а також на членів їх сімей з метою урівняти в правах учасників антитерористичної операції на сході України з відповідними військовослужбовцями та членами їх сімей, що одержують як грошові виплати, так і певний соціальний статус.

Головне науково-експертне управління, підтримуючи мету поданого на розгляд законопроекту, одночасно вважає за доцільне звернути увагу на необхідність передбачення в Державному бюджеті України коштів на реалізацію законодавчої ініціативи. Крім того, законопроект потребує узгодження з іншими законодавчими актами з огляду на таке.

У законопроекті дія Закону поширюється на військовозобов'язаних, резервістів, призваних на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, та осіб, що мобілізувались добровільно, причому зазначаючи їх разом з військовослужбовцями. Натомість, Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (ч. 9 статті 1) визначає військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів як окремі категорії громадян щодо виконання військового обов'язку. При цьому військова служба за призовом під час мобілізації на особливий період визначається як окремий вид військової служби і тому військовозобов'язані та резервісти, що проходять цей вид військової служби, набувають статусу військовослужбовця (див. абзац четвертий ч. 9 статті 1, абзац третій ч. 4 статті 2 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу").

Разом з тим слід врахувати, що брати участь в антитерористичній операції громадяни України можуть також і в статусі резервістів та військовозобов'язаних. Зокрема, відповідно до п. 19 ч. 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції.

Причому резервісти у такому разі можуть вважатися такими, що перебувають на зборах. Так, до виконання функцій Національної гвардії України із забезпечення захисту та охорони життя, здоров'я, прав, свобод і законних інтересів громадян, участі в охороні громадського порядку, забезпечення охорони органів державної влади, у здійсненні заходів, пов'язаних з припиненням збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні, а також заходів щодо недопущення масового переходу державного кордону з території суміжних держав можуть залучатися резервісти Національної гвардії України під час проходження ними зборів, (див. ч. 2 статті 2 Закону України "Про Національну гвардію України").

Опрос