Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно усиления материально-финансового обеспечения обороноспособности государства)

Заключение к проекту закона Украины от 19.03.2014 № 4492
Дата рассмотрения: 24.03.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо посилення матеріально-фінансового забезпечення обороноздатності держави)"

У законопроекті пропонується доповнити підпункт 138.10.6 пункту 138.10 статті 138 Податкового кодексу України новим підпунктом "з", згідно з яким до складу витрат платника податку на прибуток підприємств включаються і, відповідно, не оподатковуються "суми коштів або балансова вартість майна, добровільно перерахованих/переданих Збройним Силам України для потреб їх забезпечення озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами як в мирний час, так і під час збройної агресії проти України чи оголошення воєнного стану".

У Пояснювальній записці до законопроекту необхідність його прийняття обгрунтовується тим, що відповідно до Указу Президента України N 303/2014, затвердженого Законом України N 1126-VII від 17.03.2014 року, в Україні оголошено часткову мобілізацію. Прийняття законопроекту дозволить "забезпечити мобілізаційну готовність, обороноздатність держави та боєздатність Збройних сил України до виконання конституційного обов'язку щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також надання благодійної допомоги Збройним Силам України,".

Головне управління, підтримуючи в цілому пропозицію законопроекту, водночас вважає доцільним зауважити наступне.

Законопроектом не передбачено обмеження щодо обсягу добровільного перерахування платником податку на прибуток підприємств сум коштів або майна на потреби Збройним Силам України. Оскільки операції щодо добровільного перерахування або передачі майна не оподатковуватимуться, то, відповідно, зменшаться надходження до загального фонду Державного бюджету України. Адже згідно з п. 2 ч. 2 статті 29 Бюджетного кодексу України податок на прибуток підприємств зараховується до загального фонду Державного бюджету України. Враховуючи складну ситуацію з наповненням доходної частини Державного бюджету України і, в першу чергу, з виконанням соціальних бюджетних програм, можливо, слід було б визначити граничний обсяг таких добровільних перерахувань, в тому числі з диференціацією його величини в залежності від того, в якому стані знаходиться країна.

Звертаємо увагу на доцільність заміни у пропонованій нормі слів "оголошення воєнного стану" словами "введення воєнного стану". Оскільки відповідно до вимог абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оборону України" "воєнний стан" представляє собою "особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях,". Формулювання ж "оголошення", як правило, застосовується в конструкції "оголошення стану війни" (ст. 4 цього ж Закону).

Опрос