Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О статусе народного депутата Украины" относительно досрочного прекращения полномочий народного депутата Украины из-за отсутствия без уважительной причины на заседаниях Верховной Рады Украины

Заключение к проекту закона Украины от 17.03.2014 № 4474
Дата рассмотрения: 04.06.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус народного депутата України" щодо дострокового припинення повноважень народного депутата України через відсутність без поважної причини на засіданнях Верховної Ради України" (реєстр. N 4474 від 17.03.2014 р.)

У поданому законопроекті пропонується внести зміни до статті 3 Закону України "Про статус народного депутата України" (далі - Закон), які стосуються питання відповідальності народних депутатів України за відсутність на пленарних засіданнях парламенту.

За результатами аналізу поданого законопроекту Головне управління вважає за необхідне зазначити наступне:

1. Виходячи з пояснювальної записки до законопроекту, його положення спрямовані на посилення відповідальності членів вітчизняного парламенту за відсутність без поважних причин на його засіданнях. У назві проекту йдеться навіть про "дострокове припинення" повноважень депутата через відсутність без поважної причини на засіданнях парламенту.

Проте зміст законопроекту не відповідає його назві та благим намірам, задекларованим у пояснювальній записці до законопроекту. За змістом єдиної пропонованої у законопроекті зміни до частини першої статті 3 Закону України "Про статус народного депутата України" народний депутат не має права "бути відсутнім на пленарних засіданнях Верховної Ради України без поважної причини більше трьох пленарних тижнів року". Однак стаття 3 Закону, до якої пропонуються зміни, містить перелік підстав несумісності депутатського мандата з іншими видами діяльності, тоді як запропонована вимога не стосується інших видів діяльності депутата. Тому навіть у разі прийняття запропонованого доповнення встановлена у ньому заборона не буде розглядатись як порушення вимог несумісності і не стане правовою підставою для дострокового припинення повноважень народного депутата України.

У той же час запропоновані зміни можуть бути розцінені як офіційний дозвіл народному депутату бути відсутнім на пленарних засіданнях Верховної Ради України без поважних причин, якщо така відсутність триватиме менше, ніж три пленарні тижні протягом року, з чим не можна погодитись. Якщо порівнювати запропоновану вимогу до трудової дисципліни народного депутата з положеннями законодавства про працю, то звертає на себе увагу, що для державних службовців та інших працівників прогулом (скоєння якого тягне за собою можливість припинення трудового договору за ініціативою власника чи уповноваженого ним органу) вважається відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин. Отже, і з цього боку запропоновані новели не є достатньо обґрунтованими.

Опрос