Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О превентивном задержании лица (лиц)

Заключение к проекту закона Украины от 17.03.2014 № 4471
Дата рассмотрения: 07.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про превентивне затримання особи (осіб)"

Метою законопроекту є тимчасове запровадження превентивного затримання на строк до 30 діб осіб, причетних до підготовки та/або вчинення злочинів проти основ національної безпеки. Прийняття проекту, на думку його авторів, дозволить органам прокуратури, внутрішніх справ та Служби безпеки своєчасно оперативно реагувати на випадки ескалації екстремізму та сепаратизму в Україні, вживати дієвих заходів із запобігання підготовки та вчинення злочинів, що загрожують національним інтересам держави та суспільства, а також цілісності України.

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши даний законопроект, вважає, що основна ідея проекту суперечить нормам Конституції України. Проект має й інші недоліки. Основні зауваження до змісту проекту полягають у наступному:

1. Аналіз тексту законопроекту свідчить про те, що його положення, і зокрема, стаття 2, в якій описується суть пропонованого проектом "превентивного затримання", не узгоджуються з положеннями статей 29 та 64 Конституції України. Суперечність полягає у тому, що відповідно до ч. 3 ст. 29 Конституції тримання особи під вартою без рішення суду про це допускається протягом не більше 72 годин. Затримана особа звільняється, якщо протягом 72 годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою. Натомість, у проекті передбачається затримання особи без рішення суду про це на строк до 30 діб з триманням у слідчому ізоляторі, в ізоляторі тимчасового тримання, в закладах Державної пенітенціарної служби або в місцях, які визначаються прокурорами областей (статті 2 та 6 проекту). По своїй суті таке "затримання" є триманням під вартою, на нього мають повністю поширюватись вимоги та гарантії, передбачені статтею 29 Конституції, тому є очевидною суперечність положень проекту з положеннями цієї статті Конституції України.

Крім того, проект суперечить ст. 5 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини сторони (держави - члени Ради Європи, серед яких і Україна з 11 вересня 1997 року), норми якої гарантують кожній людині, яка знаходиться під їх юрисдикцією, захист основних прав і свобод (право на життя, свободу і особисту недоторканість та ін.).

Слід зважати й на те, що права, передбачені ст. 29 Конституції України, не можуть бути обмежені навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану згідно з положеннями статті 64 Основного Закону.

2. У статті 2 проекту пропонується запровадити позапроцесуальний порядок превентивного затримання особи терміном до 30 діб за наявності достатніх даних, отриманих відповідно до законів України, які дають підстави підозрювати особу у готуванні або вчиненні злочинних посягань, які вчинюються особами (особою) проти основ національної безпеки України (злочини, передбачені ст. ст. 109, 110, 111, 113, 114 Кримінального Кодексу України (далі - КК)).

Однак якщо у розпорядженні правоохоронних органів й справді є достатні дані, які дають підстави підозрювати особу у готуванні або вчиненні вказаних вище злочинів, то виглядає незрозумілим, чому замість повідомлення про підозру, яке має в такому разі бути пред'явлене особі відповідно до вимог чинного Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України), проектом пропонується складання постанови про затримання і "ознайомлення" з цією постановою затриманого. При цьому проектом не визначаються ні строки розгляду судом скарги затриманого на таку постанову, ні зміст рішення, яке суд (слідчий суддя) може прийняти за результатами розгляду такої скарги.

3. Положення статей 2 та 5 проекту вступають у суперечність між собою. У ч. 1 статті 2 йдеться про превентивне затримання за наявності достатніх даних, які дають підстави підозрювати особу у готуванні або вчиненні злочинів, передбачених ст. ст. 109, 110, 111, 113, 114 КК України. А отже відомості про вчинення злочину мають бути внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і розпочато досудове розслідування. Разом з тим у частині 3 ст. 5 проекту зазначено, що якщо протягом строку затримання в діях особи будуть встановлені ознаки будь-якого кримінального правопорушення, то лише після цього відомості про нього внесуть до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Отже, із статті 5 проекту фактично випливає, що особа може бути затримана і за відсутності тих підстав, про які йдеться у ст. 2 проекту. За таких умов правоохоронні органи матимуть можливість на 30 діб позбавити громадянина волі і паралельно шукати докази його вини чи то в злочинах проти держави, чи то в хуліганстві чи іншому подібному кримінальному правопорушенні. Неприйнятність такого підходу полягає у тому, що людину спочатку заарештовують, а потім шукають докази її вини.

Опрос