Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в часть вторую статьи 7 Закона Украины "О контрразведывательной деятельности" (относительно функций и полномочий СБУ)

Заключение к проекту закона Украины от 17.03.2014 № 4470
Дата рассмотрения: 03.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення зміни до частини другої статті 7 Закону України "Про контррозвідувальну діяльність"

У законопроекті пропонується внести зміни до Закону України "Про контррозвідувальну діяльність" з метою усунути неузгодженість між пунктом 6 частини другої статті 7 Закону України "Про контррозвідувальну діяльність" і Конституцією України та позбавити прокуратуру функцій нагляду за додержанням законів під час проведення контррозвідувальної діяльності органами Служби безпеки України (далі - СБУ).

Головне науково-експертне управління, проаналізувавши законопроект, звертає увагу на наступне.

1. Конституція України (стаття 121) і Закон України "Про прокуратуру" (стаття 5) не передбачають серед функцій прокуратури нагляд за додержанням законів під час проведення контррозвідувальної діяльності СБУ. У Законі України "Про прокуратуру" чітко вказано, що на прокуратуру не може покладатися виконання функцій, не передбачених Конституцією України.

Тому вказівка в останньому реченні пункту 6 частини другої статті 7 Закону України "Про контррозвідувальну діяльність" на те, що нагляд за додержанням законів під час проведення контррозвідувальної діяльності здійснюється Генеральним прокурором України, виконувачем його обов'язків або уповноваженими наказом Генерального прокурора України заступниками Генерального прокурора України, не узгоджується з Основним Законом України і Законом України "Про прокуратуру", а тому підлягає вилученню, як це і запропоновано у законопроекті.

З іншого боку, у вказаній нормі йдеться не про нагляд прокуратури за всією контррозвідувальною діяльністю, а лише за здійсненням окремих заходів, визначених частиною третьою статті 8 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність". Нагадаємо, що до цих заходів віднесено негласне обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи, аудіо-, відеоконтроль особи, аудіо-, відеоконтроль місця, спостереження за особою, зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж, електронних інформаційних мереж, накладення арешту на кореспонденцію, здійснення її огляду та виїмки, установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу з метою запобігання вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину, запобігання і припинення терористичних актів та інших посягань спеціальних служб іноземних держав та організацій, якщо іншим способом одержати інформацію неможливо.

Звертаємо увагу, що вказані заходи є частиною оперативно-розшукової діяльності. Матеріали, в яких зафіксовано фактичні дані про протиправні діяння окремих осіб та груп осіб, зібрані оперативними підрозділами з дотриманням вимог Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", є документами та можуть використовуватися в кримінальному провадженні як докази (стаття 99 Кримінального процесуального кодексу України).

Опрос