Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О санкциях

Заключение к проекту закона Украины от 08.08.2014 № 4453а
Дата рассмотрения: 11.08.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про санкції"

У поданому на розгляд Верховної Ради України законопроекті пропонується визначити підстави, види та порядок застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

У Пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що його прийняття дозволить забезпечити "створення механізму невідкладного та ефективного реагування на наявні і потенційні загрози національним інтересам і національній безпеці України, включаючи ворожі дії, збройний напад інших держав чи недержавних утворень, завдання шкоди життю та здоров'ю населення, захоплення заручників, експропріацію власності на території України, завдання майнових втрат та створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод".

Слід зазначити, що застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) є визнаною міжнародною практикою. Адже санкції вважаються однією із найбільш поширених форм відповідальності держав, що настає внаслідок порушення ними загальновизнаних норм, які мають важливе значення як для світової спільноти, так і для окремої країни.

У той же час, Головне управління вважає доцільним щодо окремих положень проекту зауважити наступне.

1. Насамперед варто звернути увагу на необхідність уточнення назви законопроекту, оскільки термін "санкція" є загальним правовим терміном, використання якого не дозволяє точно визначити зміст проекту. Тим більш, що згідно з частиною 1 статті 1 під санкціями у Законі мають розумітися "спеціальні економічні та обмежувальні заходи". Виходячи з цього, пропонуємо змінити назву проекту на "Про спеціальні економічні та обмежувальні заходи для захисту національних інтересів України", зберігши визначення цих заходів як санкцій у частині 1 статті 1 Закону для зручності правозастосування.

2. Вважаємо, що підстави застосування санкцій у частині 1 статті 3 проекту мають бути визначені більш чітко. Зокрема, слід визначити, хто саме і в якій формі встановлює те, що "дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб'єктів створюють реальні та потенційні загрози національним інтересам України" (пункт 1 частини 1 цієї статті) або "факти порушень Загальної декларації прав людини" (пункт 4 цієї статті).

3. Окремі визначені у статті 4 проекту санкції вимагають уточнення. Наприклад, навряд чи може бути віднесене до санкцій "запобігання виведенню капіталів за межи України" (пункт 4 частини 1 цієї статті). На нашу думку, в цьому випадку юридично коректніше говорити про заборону такого виведення.

Пропонуємо також доповнити перелік санкцій введенням зовнішнього управління з боку держави для юридичних осіб України, чия діяльність контролюється іноземними суб'єктами, щодо яких в Україні запроваджуються санкції. Крім цього, вважаємо, що законодавчо визначений перелік таких санкцій має бути закритим.

Опрос