Идет загрузка документа
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О регулировании градостроительной деятельности" (относительно усовершенствования института общественных слушаний)

Заключение к проекту закона Украины от 14.03.2014 № 4448
Дата рассмотрения: 22.04.2014 Карта проходжения проекта

ВИСНОВОК
на проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (щодо вдосконалення інституту громадських слухань)" (реєстр. N 4448 від 10.03.2014 р.)

У проекті передбачається внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно з якими доповнюється термінологічний апарат Закону визначенням термінів "громадське обговорення", "громадські слухання", "погоджувальна комісія"; розширюється перелік містобудівних об'єктів, що підлягають громадським слуханням (до останніх включаються також "схеми планування територій на регіональному рівні" та "проекти забудови територій"); матеріали громадських слухань пропонується вважати "невід'ємною складовою містобудівної документації, місцевих правил забудови" тощо.

Метою проекту, як зазначено Пояснювальній записці до нього, є "зменшення напруги у суспільстві щодо зведення окремих об'єктів містобудування, повернення до практики проведення громадських слухань у сфері містобудування, яка існувала до 2011 року".

Головне управління, проаналізувавши проект, у цілому підтримує зазначену законодавчу ініціативу. Відповідно до ратифікованої Україною Орхуської конвенції "Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля", Україна взяла на себе зобов'язання щодо забезпечення участі громадськості у процесі прийняття рішень, які стосуються конкретних видів діяльності (у тому числі й у сфері будівництва), а також забезпечення такої участі, створення і підтримки чіткої, прозорої та злагодженої структури для виконання цих зобов'язань (ч. 1 ст. 3 Конвенції). Однак необхідно констатувати, що з прийняттям Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 18 лютого 2011 року повноваження громадськості у сфері містобудування значно звузились у порівнянні з Законом України "Про планування і забудову територій", в якому окремий розділ регулював питання врахування громадських і приватних інтересів при плануванні і забудові територій (розділ IV-1 цього Закону). Тому повернення до практики проведення громадських слухань у сфері містобудування є актуальним та відповідає вимогам Орхуської конвенції.

Водночас слід зауважити, що у проекті лише частково враховані положення попередньої практики участі громадськості у містобудівній діяльності. Зокрема, у ньому пропонуються визначення понять "громадське обговорення" та "громадські слухання", однак питання організації та проведення першого (громадського обговорення проектів містобудівної документації, місцевих правил забудови) та урахування його результатів залишаються поза увагою як у проекті, так і у Законі, що вимагає відповідного уточнення.

Варто зазначити, що "громадське обговорення" і "громадські слухання" передбачають різні форми участі громадськості у відповідному процесі. Брати участь у громадському обговоренні мають право всі громадяни України, а не лише коло осіб, визначених у частині 7 статті 21 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" (повнолітні дієздатні фізичні і юридичні особи, які проживають (мають об'єкти нерухомості) на відповідній території, власники та користувачі земельних ділянок, представники органів самоорганізації населення, народні депутати України, депутати відповідних місцевих рад), які стосуються лише громадських слухань. Тому відсторонення громадян України від процедури громадського обговорення є прямим порушенням права громадян на "участь в обговоренні та внесенні пропозицій до матеріалів щодо розміщення, будівництва і реконструкції об'єктів, які можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, внесення пропозицій до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, що беруть участь в прийнятті рішень з цих питань", передбаченого пунктом "б" статті 9 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" і, на нашу думку, має кореспондуватись із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності"

Опрос